iOS 6.1 ile Beraber Gelen Yenilikler Neler?

(lütfen yazımızın sonundaki güncellemeyi okuyun) Dün yayınlanan iOS 6.0.1 ile beraber iOS’un ileride yayınlanacak olan iOS 6.1 final sürümünün habercisi ilk beta sürümü iOS 6.1 beta 1 sürümü 10B5095f yapı numarası ile beraber yayınlandı. Apple’ın iOS geliştirici programına dahil kullanıcıları tarafından yüklenip test edilebilen iOS 6.1‘in ilk betasını yüklediğimizde yeni eklenen fonksiyonların neler olduğu en merak ettiğimiz konuydu.

Ancak gözle görülür olarak pek fazla yeniliğe şahit olamadığımız iOS 6.1 ilk betasını batarya, cihazın ısınması (özellikle iPad 3 için) gibi sonuçlarını test etmediğimiz ancak gözümüze çarpan yenilikleri sizinle bu konudan paylaşacağız. Zamanla güncelleyeceğimiz konumuzda dikkatimizi çeken yenilikleri de size bildireceğiz.

İlk olarak iOS 6.1’in kilit ekranında ana ekran tuşuna bastığımızda çıkan müzik kontrollerine değinelim.

iOS 6.1 Yenilikleri

Artık kilit ekranında bu şekilde iPod’unuzdaki müzikleri kontrol edebileceksiniz. Bir diğer yenilikte Apple Haritalar’da yapılmış bu yenilikten çok ek bir özellik olarak vurgulanabilir.

iOS 6.1 Yenilikleri

Haritaların araçlar kısmına eklenen “Sorun Bildir” butonu ile zaten sorunlu olan haritalar uygulamasının gelişimine ve hataların giderilmesine yardımcı olabileceksiniz.

iOS Bölümü Başkan Yardımcısı Scott Forstall‘ın başını da yiyen yeni Apple harita servisi artık sizden hataları toplayacak.

iOS 6.1 Yenilikleri

Arama sonuçlarının doğru olmadığına inandığınız durumlarda, yahut uydu görüntüsü ile alakalı olarak sorun yaşadığınızda kullanabileceğiniz iki tane bildirim butonu ile listede yer almayan başka bir sorunu bildirebileceğiniz bir bildirim butonu yer alıyor.

ios 6.1 yenilik

Bir başka geliştirme App Store uygulaması üzerinde gerçekleşmiş, uygulamanın iPad sürümünden bakınca daha hızlı çalıştığı ve kasılmaların artık olmadığını görebiliyoruz. Ayrıca satın alma seçeneklerin Türkiye hesapları artık ürünlerin fiyatlarını TL bazında görebiliyor. Küçük ama önemli sayabileceğimiz geliştirmelerden birisi olarak belirtmekte yarar var.

reklam

Bir diğer yenilik (çok da önemli olmasa da), cihazınızın hakkında kısmında uygulamaların kullanıcıların eğilimlerini takip etmek için reklamlar oluşturmalarını sınırlayan reklam takibi sınırlama zaten iOS 6 ile gelmişti. Şimdi de takip sınırlandırılmasını aktif etmeden önceki verilerin de sıfırlanması için “Rklam Tanıtıcısını Sıfırla” butonu eklenmiş.

Bunun dışında henüz iOS 6.1 ile ilgili yeniliklere (görünenler olarak) rastlamadık. Ancak sistemin işleyişi ve hataların düzeltilmesi noktasında yapılmış bir hayli yenilik var ki bunları tek tek saymak mümkün değil. Yine de bir kaç iyileştirmeyi saymamız gerekirse eğer;

 • Müzik uygulamasında sanatçı sekmesinde tuturlılık açısından daha iyi bir şekilde revize edildi.
 • iPad 3 ve iPhone 4S ile daha akıcı bir deneyim yaşanması için geliştirmeler yapıldı.
 • 3D haritalara yeni şehirler eklendi.
 • Yine haritalar uygulamasında bir çok ülkeye ait uydu görüntüleri yeniden elden geçirildi.
 • Albüm kapağı kilit ekranına ortalandı (müzik dinleme aktifken)
 • İngiltere için 4G LTE “EE” ağı geliştirildi.
 • Danimarka’da bir ağ 4G LTE’ye eklendi.
 • Wi-Fi üzerinden geliştirilmiş Siri işlevselliği.
 • iPhone 4S ve iPhone 5 panaroma modu kapanma sorunu düzeltildi.

Gelişmeler oldukça bu konuyu güncellemek sureti ile sizlerle paylaşacağız.

#Güncelleme 1:

iOS 6.1 beta 4 sürümü yayınlandı jailbreak için buradaki konuya bakabilirsiniz.

#Güncelleme 2:

iOS 6.1 final sürümü yayınlandı, iOS hacker’larının konu ile ilgili son açıklamasını iOS 6.1 untethered jailbreak Pazar günü gelebilir konusundan takip edin. Ayrıca untethered jailbreak yayınlanana kadar iOS 6 untethered jailbreak tüm gelişmeleri [sürekli güncel] konusundan takip edebilirsiniz.

#Güncelleme 3:

iOS 6.1 final sürümü yayınlandı, bu sayfadan bilgi alabilir ayrıca iOS 6.1 untethered jailbreak gelişmelerini de buradan takip edebilirsiniz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

iOS 6.1 ile Beraber Gelen Yenilikler Neler?” için 24 yorum

 • 30 Ocak 2013 tarihinde, saat 13:14
  Permalink

  Bu telefondaki interneti başka cihazlarla paylaşmak için

  Yanıtla
 • 30 Ocak 2013 tarihinde, saat 12:22
  Permalink

  selamlar Mehmet bey sizlere bir sorum olacaktır, iphone 4 kullanıcısıyım dün ios 6.1 güncellemesi yaptım ve bügün telefonumnun ayarlar bölümünde bluetooth ‘un altına yeni bir şey geldi, Kişisel Erişim Noktası ama bu bölümü seçemiyorum ve bu nedir merak ettim

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 02:35
  Permalink

  Umarım sorun yaşamaksızın kullanırsınız yoksa donanımsal bir sorun olma ihtimali artacaktır çünkü.

  Yanıtla
 • 29 Ocak 2013 tarihinde, saat 02:23
  Permalink

  Merhabalar ben 6.1 i birkac saat evvel yukledim telefonum iphone 4. Yuklemeden once 6.0.1 surumunde wifi skntsi vardi surekli ag baglantisi kesiliyordu kendi tekrar baglaniordu ama bu yukleme islemine zarar veriyordu. Birlac saatlik deneyimime gore bu sorun coZulmus. Sabaha kadar wifi denetimimi yapacagim . Bakalim kopmalar sklkla olack mi? 🙂

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir