iOS 6.1 beta 5 jailbreak nasıl yapılır?

iOS 6.1 beta 5 sürümünün yayınlanmasının ardından GM sürümü mü yoksa yeni bir beta mı tartışmaları ile iOS hacker’ları arasında geçen tartışmalarla hayli hareketli bir gecenin sabahından sizlere iOS 6.1 beta 5‘in nasıl jailbreak yapılacağını anlatmaya çalışacağız. Eğer Apple geliştici programına dahilseniz veya cihazınızın UDID kaydı bir geliştirici hesabı sahibi tarafından yapılmışsa iOS 6.1 beta 5’i ve tethered jailbreak’in tadını çıkarabilirsiniz.

Tabi bir iPhone 3GS eski bootrom cihaza sahip olanlar için her zaman olduğu gibi bu jailbreak metodu da untethered, A5 öncesi işlemciye sahip diğer cihazlar için ise tethered olarak kullanılabilir. Doğru bir jailbreak işlem için aşağıdaki adımları çok dikkatli okuyup uygulamanız gerektiğini de belirtelim.

Jailbroken iphone

iOS 6.1 beta 5 jailbreak nasıl yapılır?

iOS 6.1 beta 5 sürümünü Apple’ın geliştirici sayfasından indirdiğinizi varsayıyoruz. Ayrıca bilgisayarınızda cihazınıza uygun iOS 6.0 sürümüne ait iPSW dosyasının olması, yoksa bunu indirmeniz gerektiğini hatırlatalım. (indirme sayfamızda bağlatısı mevcut)

Birinci Adım: Redsn0w 0.9.15b3 sürümünü İndirme Sayfası bağlatımızdan indirelim.

İkinci Adım: Cihazınızı bilgisayara bağlayın, DFU moduna alın ve Redsn0w’u çalıştırın.

Üçüncü Adım: Extras > Select IPSW butonlarına basarak bilgisayarınızda yüklü olan iOS 6.0 firmware dosyasını gösterin. Identify işlemi tamamlanınca “Geri” butonu ile ana ekrana dönün.

Dördüncü Adım: Redsn0w ana ekranında Jailbreak butonuna basarak yükleme işlemini bekleyin. Ardından Install Cydia seçeneğini seçerek “Next” butonu ile işleme devam edin.

Beşinci Adım: Jailbreak işlemi kısa bir süre devam edecek ve cihazınız açılacak, kilit ekranındayken cihazınızı kapatın.

Altıncı Adım: Cihazınızı tekrar DFU moduna alın ve RedSn0w’u çalıştırın. Sırasıyla tekrar Extras > Select IPSW kısmına girerek yine iOS 6.0 firmware dosyasını gösterip Identify işlemini bekleyin.

Yedinci Adım: Aynı bölümde “Just Boot” butona tıklayarak işlemin tamamlanmasını bekleyin. Cihazınız açıldıktan sonra ana ekranda ikinci sayfada Cydia’nın yüklenmiş olduğunu görebilirsiniz.

Bu işlemlerin sonunda artık iOS 6.1 beta 5 yüklü cihazınız jailbreakli olarak kullanabilirsiniz. Gözünüze çarpan yenilikleri ve görüşlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

#Güncelleme 1:

iOS 6.1 final sürümü yayınlandı, iOS hacker’larının konu ile ilgili son açıklamasını iOS 6.1 untethered jailbreak Pazar günü gelebilir konusundan takip edin. Ayrıca untethered jailbreak yayınlanana kadar iOS 6 untethered jailbreak tüm gelişmeleri [sürekli güncel] konusundan takip edebilirsiniz.

#Güncelleme 2 (31.01.2013)

iOS 6.x untethered jailbreak’in adı evasi0n jailbreak olarak açıklandı, ayrıntılı bilgi ve gelişmeleri sabit konumuzdan takip etmek için TIKLA

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

iOS 6.1 beta 5 jailbreak nasıl yapılır?” için 21 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir