iOS 6.0.2 Untethered Jailbreak Konusunda Planetbeing Konuştu

(yazının sonundaki güncellemeleri okuyun) Tanınmış iOS hacker’ı Planetbeing iPhone 5 ve iOS 6.0.2 untethered jailbreak konusunda açıklama yaptı. Açıklama yapmasının sebebi son günlerde beklentisi yükselen untethered jailbreak‘in halen neden gelemediği yönündeki soruların artması olarak gösterilebilir. Planetbeing açıklamasında, jailbreak sürecinin sabır ve zaman gerektiren bir olgu olduğuna vurgu yapıyor.

Kendilerini bu konuda görevli gibi gördüklerini ve bu mantıkla jailbreak konusunda çalışma yaptıkları anlamına gelecek açıklamasında zaten iPhone 5 için untethered imkanının var olduğunu söylüyor. Yaklaşık üç ay önce iPhone 5 Untethered Jailbreak Gelişmeleri konusundan verdiğimiz açıklamalarda tethered olarak iPhone 5’in jailbreak yapıldığını bildirmişti.

Absinthe2.0

Şu an itibariyle de Planetbeing iPhone 5 iOS 6.0.2 untethered jailbreak için birden fazla açığın olduğunu da iletiyor. Açıklamasını şu ilginç sözleri ile devam ettiriyor “iOS 6.0.2 yüklü iPhone 5 cihazımı untethered jailbreak yaptım” diyerek bu konuda sıkıntı olmadığını söylüyor.

Bir jailbreak, araç olarak kullanıcılara sunulabilmesi için sizin tahmi edemeyeceğiniz kadar zaman alan çalışmalar sonunda kullanılabilir hale geliyor. Sistemin hatasız bir şekilde jailbreak yapılması ve kullanılması için kimi zaman bu süreç uzayabiliyor. Yani hacker’lar kendi kullandıkları cihaz üzerinde jailbreak yapmış olsalar da hangi şartlarda ve ne tür bir jailbreak yaptıklarını bilmediğimizden “Madem yaptılar neden yayınlamıyorlar?” sorusunu sorabiliyoruz.

Bir de buna kısa zaman sonra iOS 6.1‘in yayınlanacağı ve başka bir jailbreak arayışına gireceğimiz şu günlerde bu açıkları deşifre edip zaten yayınlanacak olan iOS 6.1 jailbreak‘te kapatılmasını da isteyemeyiz diyerek sürecin neden uzadığına dair bir başka ipucunu bize veriyor.

Bize kalırsa iOS 6.1 untethered jailbreak gelmeden iOS 6.0.2 jailbreak‘i beklemek hayal gibi. Ancak iOS 6.0.2’de kalmaya devam eder, kısa zaman sonra çıkacak iOS 6.1 sürümüne cihazınızı yükseltmezseniz untethered jailbreak için şansınız daha fazla olacaktır. Planetbeing’in haberini aktardığımız konuda untethered jailbreak için söylenen bu kadar, zaten fazlasını da beklemiyorduk açıkçası. Bu konudaki gelişmeleri takip ederek sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

#Güncelleme

Konu hakkında iOS hacker’ların yeni açıklaması oldu bu sayfadan bakılabilir.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

iOS 6.0.2 Untethered Jailbreak Konusunda Planetbeing Konuştu” için 5 yorum

 • 27 Ocak 2013 tarihinde, saat 23:33
  Permalink

  Arkadaslar 6.0.1 4s ve alti cihazlar icin guncel fakat iphone 5 icin tek guncelleme 6.0.2 dir cunku 6.0.2 iphone 5 icin yapilmistir eger yapilmasaydi iphone 5 in ekrani buyuk oldugu icin ayni guncelleme kullanilirsa sıkınti yasanabilir

  Yanıtla
 • 24 Ocak 2013 tarihinde, saat 01:08
  Permalink

  Zaten 6.0.2 güncellemesi sizin için yok ki. iPhone 5, iPad mini ve yeni nesil iPod touch içindi o. 4S ve daha alt cihazlar için değil.

  Yanıtla
 • 07 Ocak 2013 tarihinde, saat 09:22
  Permalink

  Bence kalmanız mantıklı olur

  Yanıtla
 • 07 Ocak 2013 tarihinde, saat 00:53
  Permalink

  Merhaba

  Bu konudan yola çıkarak 6.0.1 olan cihazımı 6.0.2 ye güncellemem mantıklı mı olur? Yoksa 6.0.1 de kalmak mı? (3GS 4 4S olarak düşündüğümüzde) ne yapmalıyım 🙂 6.1 çıktığı zaman 6.0.2 yükseltme şansım olmayacak 6.1 kırılamassa 6.0.2 ye jb yayınlanırsa berbat bir durum olur 🙂 Kararsız kaldım. . .

  Yanıtla
  • 24 Ocak 2013 tarihinde, saat 01:06
   Permalink

   Aynı şeyi bende düşünüyorum fakat şöyle bir durum daha var 4s imde telefonumdan güncelleme yi kontrol ettiğimde bende 6.0.2 güncellemesi görünümüyor 6.0.1 i güncel diyor acaba iTunes de gözükür mü?

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir