Installous’a Elveda Hackulous Kapanıyor

Yazımızı okuduktan canı sıkılabilecek olan kullanıcılar için 25pp isimli uygulamaya bakmalarını tavsiye ediyoruz. Popüler Cydia uygulaması olan Installous ve AppSync‘nin de geliştiricisi ve yayıncısı konumundaki Hackulous artık veda ediyor. iOS cihaz kullanıcılarının uzun zamandır tanıdığı, App Store uygulamalarının crackli sürümlerini bulabildikleri Installous ve iTunes ile satın alınmış uygulamalar gibi senkronize yapılmasını sağlayan AppSync uygulamaları da bundan böyle artık jailbreak kullanıcılarına veda ediyor.

Hackulous’ın bu kararında tam olarak hangi faktörün etkili olduğu bilinmese de Apple açısından en popüler korsan uygulama deposundan kurtuluyor oluşu hayli olumlu bir gelişme olarak düşünülebilir. Hackulous ekibi kendi websitesinden kısa bir açıklama ile kapanışlarına dair kısa bilgi verdi.

Installous

Yaptıkları açıklamada kendi forumlarının adeta terkedilmiş bir kasaba haline geldiği, durgun bir topluluk durumuna düşmeleri, online destek veren ekibin de artık eskisi gibi destek veremediği gibi yönetimsel sorunlar kapanış için gerekçeler arasında sıralanmış.

Böylelikle iOS kullanıcıları jailbreakli cihazlarına en kolay şekilde crackli uygulamaları yükleyebildikleri Installous, bunları bilgisayarla senkronize edebilecekleri AppSync uygulamaları bundan böyle olmayacak. Tabi bu gelişme bir çok kullanıcı için çok olumsuz olsa da bir çok iOS hacker’ının bu popüler uygulamaların yeni sürüm desteklerini vereceklerini de düşünüyoruz.

Bu konuda gelişmeler oldukça sizlere blogumuzdan aktarmaya devam edeceğiz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir