Instagram Yeni Gizlilik Politikasına Açıklık Getirdi

Dün bizimde Instagram Kullanırken İki Kere Düşüneceksiniz! başlığı ile verdiğimiz ve bir çok teknoloji sitesinde tartışılan, Facebook‘un Instagram kullanıcılarını telaşlandıran yeni gizlilik politikası ve gizlilik sözleşmesi konusunda Instagram’ın kurucularından Kevin Systrom‘dan açıklama geldi.

Kevin Systrom, değişen gizlilik politikasının yanlış yorumlandığını ve kullanıcıların resimlerini satmak gibi bir niyetlerinin olmadığını bildirdi. Üye sayısı 100 milyonu aşan Instagram, Nisan ayında 1 milyar dolara Facebook tarafından satın alındıktan kısa bir süre sonra da rekabetten dolayı Twitter ile işbirliğii sonlandırmıştı.

instagram privacy

Instagram’ın gelir etmek için reklam şirketlerini kullanıcı bilgileri ve yükledikleri resimleri satabilecekleri konusunun gerçeği yansıtmadığı bizzat Systrom tarafından “Kimsenin fotoğrafını satmak gibi bir niyetimiz yok” ifadeleri ile yalanlandı.

Systrom konu hakkında devamen, “internette yayılan haberlerin, hizmet koşulları ve gizlilik politikasında yapılan değişikliklerin yanlış yorumlanmasından kaynaklandığını” belirtti ve yanlış yorumlanan koşulların yeniden yazılmak surei ile revize edileceğini açıkladı. Yanlış yorumlandığı düşünülse bile Systrom bu açıklaması ile kaynağının bizzat kendileri olduğunu da göstermiş oldu.

Bu nedenle de bir çok kullanıcı Instagram hesaplarındaki resimleri yedekleyerek hesaplarını da kapatmaya başlamasının büyük etkisi olduğu düşünülüyor.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir