Instagram Kullanırken İki Kere Düşüneceksiniz!

Geçtiğimiz haftalarda Facebook tarafından satın alınan popüler resim düzenleme ve kamera uygulaması Instagram yenilenen kullanıcı sözleşmesi ile şu aralar hayli tartışılmaya başladı. Instagram’ın servis sözleşmesinde çok önemli güncelleştirmeye giden Facebook, 16 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlükte olacak şekilde sözleşmesini yeniledi.

Ancak Facebook’un bu adımı kullanıcılar tarafından hayli garipsendi ve bir o kadar da düşünceye sevketti. Çünkü sözleşmeye göre Instagram kullanıcıların yayınladığı resimleri dilediği gibi pazarlama hakkını da almış olacak.

Instagram web profile

Tabi hepsi bu kadar da değil, çerezler, fotoğrafla birlikte eğer yer bildirimleri aktifse konum bilgileri gibi bir çok bilgiyi dilediği gibi paylaşma hakkına da sahip olacak. Sözleşme yenilemedeki bu ince detay Facebook reklamlarında verilerin kullanılacağı gibi resimlerden kazanılacak olan paranın da Facebook’un kasasına girmesi anlamına geliyor.

Yani şahsınıza ait olduğunu düşündüğünüz Instagram üzerinden çekilip paylaşılan resimler resmen Facebook’un da malı olacak. Ancak u ayrıntıya dikkat etmek suretiyle Instagram’ın yeni sözleşmesini kabul etmek istemeyen kullanıcıların “herkese açık” durumunu gizliye çevirmesi yeterli olacak. Ancak bu, sadece konum ve çerez bilgilerinizin kullanılmasını engelleyebilir, fotoğraflarınızın sahipliği noktasında bir yarar sağlamıyor.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir