İnsan gücüyle uçan helikopter

Amerikalıların bir helikopter derneği vardır. Aslında bu derneğin ismini verdiğimizde birçoğunuz ismini duymuş olacaksınız. Bu dernek 1980’lerden bu yana tek bir projeye ödül vermiş ki bu da insan gücüyle çalışan helikopter. Amerikan hava savunması araçları üretmeye çalşan bu derneğin adı Sikorsky.

Tamamen insan gücüyle uçan bu prototip helikopterin ismi Atlas Human-Powered Helicopter. Tam anlamıyla hayal ettiğiniz bir helikoptere benzemese de prensip olarak helikopter olduğu için bu projeden bu ödülü alabiliyor. Ayrıca ismi geçen dernek tarafından da 250 bin dolarlık ödülün de sahibi oluyorlar.

atlas human powered helicopter

Aslında bu ödül için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyordu. Örneğin 60 saniye boyunca havada kalmalı ve en az 3 metre yüksekliğe de ulaşmalıydı. Atlas human helikopter 64.1 saniye havada kalıp 3.3 metre havalanınca bu değerleri de aşmış oldu. Bu deneme için bile oldukça büyük bir piste ihtiyaç duyan bu helekopter için stadyum kiralanmış.

Başarının arkasındaki isimler; Nick Martel, Dan Gauthier ve Ray Balmerman bu değerli yakaladıklarını kanıtlayan bir video çekerek youtube yüklediler ve yeteneklerini tüm dünyaya göstermiş oldular.

İşte insan gücüyle uçan helikopter videosu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir