iFixit Şirketinin iPhone 5’i Parçaladığı An!

iFixit ismini yeni duyanlar için kısaca ifade etmek gerekirse eğer; iOS cihazlarda uzman olan bir onarım ve teknik servis şirketidir. Bu şirketi piyasaya henüz yeni çıkan ilk Apple ürünlerini alıp teknik donanımı (çiplerine kadar) inceleyen ve bilgi veren bir şirket olarakta biliniyor. iPhone 5 henüz Amerika’da bile çoğu insanın eline geçmeden masaya yatırdıkları iPhone 5 ve bileşenlerini sizler için inceledi. İncelemenin en güzel haberi ise iPhone 5 ekranınıza zarar verdiğinizde (Allah korusun) değişiminin çok kolay olduğu, gerisi ise yazımızın devamında…Bilindiği gibi iPhone 4 ve iPhone 4S’te arka kapağı tutan cihazın altındaki iki vidanın açılması kapak basitçe açılıyor ve batarya değişimini kolay bir şekilde yapıyorduk. iPhone 3G ve iPhone 3GS’de bu iş resmen bir işkence gibi ki onlarda cihaz önden arkaya doğru gidiyordu (açılması) ekran kolay çıkıyor ancak batarya en altta olduğundan en azından profesyonel ellere bırakmak daha mantıklı görünüyordu.

iPhone 4 ve iPhone 4S’te ise ekran değiştirmek bir işkence (amatörler için) haline gelirken batarya yine çok basit bir şekilde çıkıyordu.

iPhone 5 Kırık Ekran ve Batarya Değişimi

iPhone 5’e geldiğimizde ise yine cihaz önden başlayarak arkaya doğru sökülüyor ve ekran basitçe dışarıya alınabildiği gibi batarya da hemen ekranın altında olduğundan onun da rahatlıkla değişimi söz konusu olduğunu gördük. Tabi bu müşteri memnuniyeti açısından başa gelecek olası ekran ve batarya sorunlarında harika bir durum.

Şimdi dilerseniz çoğumuza lazım olmasa da yine de pek çok kişinin merak edebileceği iPhone 5’in tamamen söküldüğü ve kullanılan donanım bileşenlerinin neler olduğuna iFixit’in incelemesi ile bakalım;

iPhone 5 Nasıl Açılır

Eğer elinizde önceki iphone’ları açmış olduğunuz 5 köşeli bir tornavida varsa iPhone 5’te de değişen bir şey olmadığından aynı tornavida ile cihazın altında olan iki vidayı sökerek cihazı açılabiliyor.

iPhone 5 Kırık Ekran Değişimi

Daha sonra ekranın bağlı olduğu konnektörleri ve vidaları söktükten sonra ekranın basitçe çıkıp kırık iPhone 5 ekranını sizler de evde değiştirebilecek kadar basit bir şekilde bağlı olduğunu görebiliriz. Tabi iPhone 5 bataryası da resimde görüleceği gibi kolaylıkla değişebilir. Batarya iPhone 4S’e göre daha da güçlendirilmişti iPhone 4S’te 3.7v olan çıkış iPhone 5’te 3.8v olarak görülüyor.

iPhone 5 A6 İşlemci

iPhone 5 Modem

iFixit’in keşfettiği ve iPhone 5’te kullanılan modem’in Qualcomm MDM9615M LTE modem olduğunu görmekle beraber A6 işlemciyi de görüyoruz. Resimler ilginizi çektiyse daha detaylı ve her bileşenin ayrıntılı bir şekilde incelendiği iFixit’in sayfasındaki resimler hayli ilginizi çekecektir diye düşünüyoruz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir