HTC’de patladı (Lütfen dikkat)

Akıllı telefon üreticilerinin başı şimdilerde patlayan ürünlerinden dolayı dertte. Aslında sistemsel arızalarından veya teknolojilerinden kaynaklı değil bu yanma ve patlamalar. Kullanıcıların biraz daha ucuz olsun diye adı sanı bilinmeyen çin üretimi diye tabir ettiğimiz dandik batarya ve şarj aletlerinden kaynaklı.

iPhone 5, Galaxy S3 gibi satışlarıyla rekor kıran akıllı telefonların ardarda patlaması ve kullanıcılara zarar vermesi düşündürmeye başlamıştı. Yapılan araştırmalar sonucunda da her iki şirket de kalitesiz batarya ve şarj aletinden kaynaklı bir talihsizlik olduğunu duyurdu. Hatta bu konuda da ayrı ayrı uyarılarda bulunuldu. Kalitesiz ürünler yerine orjinal ürünleri terch edin diye.

HTC One X patladı

Şimdi de bu sorunu HTC yaşadı. HTC’nin de en çok beğenilen ürünlerinden biri olan HTC One X patladı. Daha doğrusu olay şu şekilde; Tayvan‘lı HTC kullanıcısı yan odada fişe taktığı telefonunun patladığını duydu. Odaya gittiğinde de cihazın büzüşmüş ve erimiş haliyle karşılaşınca şok oldu. Şükür ki bu kullanıcı patalama sırasında yanında olmadığı için zarar görmedi.

HTC konuyu araştırıp gerekirse en üst modeli hediye edeceklerini duyurdu. Araştırma sonucunda da “Bu cihazların çok sıkı güvenlik testlerine tabi tutulduğunu ve sorun kaynağının ucuz batarya ve şarj aletlerinden kaynaklı olduğunu belirtti. Bu anlamda orjinal batarya ve şerj aleti kullanmalarını öneriyoruz” dedi. Yani sorumluluk sahte batarya ve şarj aleti kullanan kullanıcıdan kaynaklı.

Orjinal ürün almanızı tavsiye ediyor olsak da bazı yan ürünler de bu kaliteyi sunabiliyor. Büyük teknoloji marketlerinde bu tür bilindik, tanınmış markaların yan ürünlerini satın alıp kullanabilirsiniz. Ucuza kaçayım derken canınız acımasın. Allah korusun, hayatımızın her anında yanımızda taşıdığımız cihazları patlayıcı maddeye dönüştürmeyelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir