HDR modu iPad, iPhone 3GS, ve iPod touch 4G aktifleştirme

HDR, birden fazla resimi birbirine ekleyen bir pozlama ayarı olarak Apple’ın iPhone 4S, iPhone 5, iPod touch 5. nesil gibi cihazlarda kullanılabilmekte. Aslında iPad, iPhone 3GS, ve iPod touch 4G ile de kullanılabilen ancak iOS sisteminden aktif edilmediği için kullanılamayan HDR modunu bu yazımızda nasıl aktifleştireceğinizi beraber göreceğiz.

Özellikle detay resimlerde daha iyi ışık değerini fotoğraflarımıza veren HDR iOS 4.1 ile desteklenen iOS cihazlarla buluşmuştu. Ancak bu özellik iPhone 3GS, iPod touch 4G, iPad mini ve iPad 2 ile iPad 4’te olmasına rağmen aktifleştirilmemiş olduğundan kullanılamamakta. İşte biz bu anlatımımızda ilgili cihazlara da HDR özelliğinin nasıl aktifleştirileceğini anlatmaya çalışacağız.

hdr-1

Anlatımı sizler için iPad mini üzerinde denedik, yapacağımız işlemler için öncelikle iOS cihazımızın jailbreak yapılmış olması ve cihazımızın dosya sistemine erişmekte kullanılacak bir araca sahip olmamız gerekir (iTools, iFunBox vb…) Biz araç olarak Cydia Tweak’i olan iFle kullanarak işlemlerimizi gerçekleştirdik.

hdr-3

Birinci Adım: /System/Library/Frameworks/MediaToolbox.framework/J105 dizinine erişiyoruz ve “AVCaptureSession.plist” düzenlemek için açıyoruz. Yukarıdaki dizin yolu kullandığınız cihazın koduna göre değişiyor olacak.

iPad 2. nesil – K93, K94, K95
iPad 3. nesil – J1, J2
iPad 4.nesil – P101, P102, P103
iPad mini – P105, P106, P107

Yukarıda cihazınızın modeline göre iPad mini için olan “/J105”i siz kendi cihazınıza göre değerlendirecek ve o dizinde arayacaksınız.

İkinci Adım: Dosyamızı açtığımızda yukarıdaki düzenleme butonuna tıkladık ve “<key>ChromaNoiseReduction</key>” kod satırına ve devamında yer alan “<key>HDR</key> <false/>” satırını gördük. Burada yapmamız gereken tek işlem “<false/>” yazan yeri “<true/>” yapıp kaydetmek olacak.

hdr-4

Üçüncü Adım: Şimdi bir diğer dosyamız olan /*AP.plist” dosyasına “/System/Library/CoreServices/SpringBoard.app” dizininden erişiyoruz. Burada yine /*AP.plist” yıldız yerine siz cihazınızı tanımlayan kodu koyarak arayacaksınız. iPad minimiz /P105AP.plist” olarak tanımlandığından bu dosyayı da düzenlemek üzere açtık.

hdr-5

Dördüncü Adım: Dosyamızda arayacağımız kod satırı “<key>capabilities</key>” ve hemen sonrasındaki “<dict>” olacak. Hemen bir alt satırına geçip aşağıdaki kod kümesini ekliyoruz.

<key>camera-flash</key>
<true/>
<key>hdr-image-capture</key>
<true/>

hdr-6

Beşinci Adım: Yukarıdaki görüntüyü elde edip dosyamızı kaydediyor ve cihazımızı respring yaptığımızda yazımızın ilk resminde görüleceği gibi cihazımızj  ayarlarında yer alan “Fotoğraflar ve Kamera” kısmına girdiğimizde HDR özelliğinin eklenmiş olduğunu görüyoruz. Güle güle kullanın.

Yazımızı başka sitelerde kullandıktan sonra lütfen kaynağı aşağıdaki şekilde gösteriniz.

Kaynak: Elma Bülteni – HDR modu iPad, iPhone 3GS, ve iPod touch 4G aktifleştirme

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir