Hack’lenen iPhoneDevSDK forumu tekrar açıldı

Dün, Apple çalışanlarının Mac‘lerine sızmış olan kötü amaçlı yazılım ve sonrasında gelen güvenlik sorunları bir çok popüler teknoloji sitesinde yer almıştı. Yapılan araştırmalar sonucunda iOS geliştiricileri için en popüler forum olan iPhoneDevSDK üzerinden gerçekleştirildiği bildirilmişti. Hacker’ların forum’a yerleştirmeyi başardıkları Java eklentisi ve siteyi görüntüleyen herkes gibi Apple çalışanlarının Mac’lerine de sızmıştı.

Apple’ın bunun üzerine iOS 6.1.2 dahil iTunes 11.0.02 güvenlik sürümünü ve Java güncellemesini de yayınlamıştı. Bloomberg göre, saldırının büyük olasılıkla şirket sırlarını çalmak isteyen ve Doğu Avrupa’da faaliyet gösteren bir “hacker çetesi” tarafından yapıldığına yer vermiş.

iphonedevsdk-malware

Tabi bu tip saldırıları alan dadece Apple değil, gfeçtiğimiz günlerde Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal ağlar da hacker saldırılarından nasibini almışlardı.

Yaklaşık olarak 200.000 kullanıcı hesabı olan ve iOS geliştiricilerinin uğrak yeri konumundaki en popüler forum iPhoneDevSDK bu anlamda hacker’lar için önemli bir hedef olarak görülebilir. Apple geliştirici takımında yer alan bir çok çalışanın da kullandığı bir foruma zararlı yazılım içeren ve javascript açığı ile bir forum yönetici hesabı aracılığı ile bulaşmış olduğu görülüyor.

Forum halen açık olmakla beraber acaba tamöamen güvenli mi sorusunu da beraberinde getiriyor, iPhoneDevSDK yöneticilerine göre durum normale dönmüş durumda ancak şüpheler kolay kolay kalkacak gibi değil.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir