Google Reader bahar temizliğine kurban gidiyor!

RSS haber dendiğinde bir çoğumuzun kullandığı en önemli servis olan Google Reader, 1 Temmuz itibari ile kullanıcılarına veda ediyor. Bunun iOS kullanıcılarını ilgilendiren en önemli yanı ise RSS haber uygulamalarının bir çoğunun bu servis üzerinden işlev görmesi ve uygulamaların Google Reader değil de artık başka servisleri kullanması için yenilenmesi gerektiği olacak.

Eğer sizler de RSS üzerinden haberleri Google Reader ile takip ediyorsanız takip listenizi bu zamana kadar yedeklemeyi unutmayın. Reader hizmetinde en son güncellemeyi Google + entegrasyonuyla yapan Google, RSS hizmetinin kendi paylaşım içeriğini ortadan kaldırmış, geleneksel kullanıcıları bu durumdan rahatsız olmuştu.

google reader

Reader hizmetini sonlandırmanın yanı sıra, Google’ın BlackBerry telefonları için Google Voice uygulama desteğini de gelecek hafta sonlandıracağı belirtildi. Dahası, fotoğraf editleme uygulaması Snapseed’in de kaldırılacağı öğrenildi. Bu gelişmelerle beraber Google’ın bir çok servisinde bahar temizliğine gittiği görülüyor.

Google’ın Reader servisini kapatmasındaki en önemli sebep olarak artık eskisi kadar rağbet görmemesi ve az kullanılan servisleri kapatarak enerjisini dağıtmak istemediği şeklinde yorumlanıyor. Tabi bu gelişme akla şu soruyu getiriyor “RSS’nin sonu mu geliyor?”

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir