Google CEO’su Eric Schmidt’ten Garip Açıklama

Eric Schmidt

Arama devi Google’ın patronu geçtiğimiz gün Apple’ın kendi harita uygulamasını kullanmaya geçmesi ile beraber yaşadığı sorunlar üzerine bir gönderme yaptı. Açıklamada Schmidt, “Google’ın haritalar uygulamasını kullanmaya devam etselerdi servisleri daha iyi olurdu. Ancak onları bizim uygulamamızı kullanmaları konusunda zorlayamayız. Kendi seçimleri” şeklindeki açıklaması bizce de hayli yerinde bir açıklama olarak kabul edilebilir.

Bilineceği gibi Apple’ın haritalarında bazı yerlerin isimleri ve konumlarında hataların oluşu henüz tam olarak hazır olmayan bir sitemin kullanıcılara sunulmaktansa çalışmalar bir yandan devam ederken Google Maps ile devam edilebilirdi.

Google’da haritaları ilk hayata geçirdiğinde aynı sorunlarla karşılaşmış ama zaman onlara sadece algoritma ile değil insan elinin değeceği, mobil olarak haritalama çalışmaları ile desteklenmesi ile bugünkü noktaya geldikleri biliniyor. Apple’ın da bu yoldan gideceğine kesin gözle bakılırken henüz çok yeni bir sistemin hataları ile yayınlanmaktansa Google ile devam edilmesi mantığa da en uygunu.

Ancak Schmidt’in açıklamaları sadece bu yönde kalmadı ve devamen; “Android işletim sistemlerinin en yaygın ve ortak sistem olduğunu, Medyanın Apple’ın ürünleri ve markasıyla takıntılı haberler yaptığını belirten Google patronu bu durum Apple için muhteşem gibi görünse de kullanım rakamlarının Android’i açık ara en büyük sistem olarak gösterdiğini”

Burada unutulan bir gerçek var ki Android‘in bu kadar yaygın oluşu sadece Google telefonlarında kullanılan bir sistem olmayıp dünyada bir çok marka ile beraber aynı zamanda markasız binlerce Çin cihazlarında da Android’in kullanılıyor oluşu ile bu sonuç ortaya çıkıyor. Sadece kendi cihazlarında iOS’u kullanan Apple ile, binlerce cihazda kullanılan Android’i karşılaştırmak strateji açısından olumlu olsa da gerçeklik bakımından hayli tartışılır.

Bu durumda yapılması gereken Google cihazları bazında Android kullanımı ile Apple cihazlarına ait iOS kullanımı karşılaştırılırsa daha gerçekçi olur. Ayrıca Android’in açık kaynaklı oluşu ve Google Play uygulama deposunun güvenirliliği de ortada. Evet Android yarın için çok önemli bir sistem ve her gün daha da gelişiyor ve daha çok cihazın içine giriyor. Güvenlik ve çalışma ve kalite bakımından daha da güçlendikçe gelecekte çok iyi bir yere sahip olabilir ancak bir iOS gibi olabilmesi için uzun zaman gerekli.

Her cihazın içine giren bir işletim sistemi ile sadece Apple ürünlerinde kullanılan bir işletim sistemi karşılaştırılacaksa bu ancak üretici firmanın yani Google ile Apple cihazları üzerinden yapılması mantığa en uygunu olsa gerek. Haksız reklam ve takıntı konusuna gelince, bunun da hedef saptırma ile alakalı olduğunu net olarak görüyoruz. Bizler dahil bir çok site ve ciddi haber kanalları iPhone 5′in tasarımı konusunda ne kadar eleştiri aldığı ortadayken, yani gerçek neyse onun üzerinden gidiliyorken Apple ürünlerine olan takıntının Apple’ı haksız yere büyüttüğünü ima etmek doğru bir tespit olmasa gerek.

Mesela iPhone şu anda piyasada olan, işletim sistemi ile beraber donanımının uyumu konusunda olsun, uygulamaların kalitesi ile olsun piyasada yer alan tüm cihazlardan da daha iyi konumda. Bunu bu şekilde ifade etmek, yani gerçeği dile getirmek sanırız takıntıdan değil Android uygulamaların iOS uygulamaları yanında ne kadar da çakma gibi durduklarından kaynaklansa gerektir.

Aynı uygulamalar her iki platformda da aynı görünmesine rağmen işlevleri, arayüzleri ve kullanıcı deneyimi açısından Apple’ın iOS’u hep bir adım önde. Tabi bu yarın her şeyin değişmeyeceği anlamına gelmez ama bugün durum bu. Şu anda iPhone’dan veya iPad’den daha karizmatik başka bir cihazın olmayışı takıntının değil gerçekliğin dile getirilmesidir.

Eric Schmidt, tüm bunların farkında olmakla beraber, haritalar uygulamasındaki söylediklerinin doğruluğunu tastik etmekle beraber diğer sözlerini şerh etmek durumunda kaldık. Herkesin para vererek aldığı ürünlerde daha iyiyi arama hakkına saygı duymak gerektiği kanısındayız. iPhone’dan daha iyisi yapılana kadar en iyi akıllı iPhone ve daha iyisi geldiği gün ilk alacak olanlarda iPhone’da ne arayıp bulmuşlarsa onun üstü bir cihazı da yine alacak olanlardır.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir