Google Akıllı Saat üretimine satın alma haberiyle başladı

Google’un akıllı gözlük projesiyle adından söz ettirdiği giyilebilir teknoloji sektöründe yeni adımlar atmaya başladı. Bu adımını apple’ın adımıyla popülerlik kazanan akıllı saat sektörüne yapıyor. Android’li akıllı saat üreticisi WIMM Labs, Google tarafından satın alındı. Bu sektör için de iyi bir başlangıç sayılabilir.

GigaOM tarafından duyurulan haber, The Verge internet sitesinde bir google sözcüsü tarafından da doğrulandı. WIMM One isimli bir akıllı saatini 2011 yılında tanıtmıştı. Üstelik Android işletim sistemi kullanan bu akıllı saat, şimdilerde yükselen değer olan sektörde hemen gözde halini aldı. Google da bu adımı iyi izlemiş ve bizce de yerinde bir hamle yaparak satın alıp bünyesine katmış.

Akıllı saat üretimi yaparken Android’le de oldukça haşır neşir olan WIMM Labs çalışanları, yeni şirketlerinde Google Android biriminin hemen altında çalışmaya devam edecek. Bu konudaki tecrübelerinden ve yeteneklerinden faydalanılarak yeni üretilecek(muhtemel) akıllı saat için çalışmalara devam edilecek. Hatta bu alandaki işletim sistemi açığını da muhtemelen yine Android ile kapatacak ve sektör için yine işletim sistemi pazarlamaya devam edecek. Bu konudaki eksik-gedik vs. çalışmaları için de kuşkusuz çok iyi bir tecrübeyi satın almış oluyor.

google wimm labs akıllı saat

Aslında bu satın alma işlemi yeni değil ancak yeni yeni gün yüzüne çıkıyor. Şirket aslında bu işlemi geçtiğimiz yaz ayında (2012) yani bir sene önce gerçekleştirmiş. Henüz Google ismiyle çalışmalarına izin vermemiş şirket. Bir müddet daha kendi çaplarında üretimlerine ve çalışmalarına devam etmişler. Bir yılın ardından bu gizli gerçekleşen satın alma işlemi gün yüzüne çıkmış oluyor. Sektörde şimdilik Apple, Samsung, Google, LG ve Microsoft gibi dev şirketler göz kırpar durumda ve muhtemelen arge anlamında birşeylerin gayreti içerisindeler. Bakalım bu teknolojiyle ne zaman tanışacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir