Foxconn’dan iPhone 5 Üretim Sıkıntısı İtirafı

Apple için akıllı telefon alanında iPhone 5 ile yaşadığı sıkıntılar bugüne kadar hiç bir cihazında yaşamadığı şekilde üst seviyede. Durum böyle olunca da hem borsa nezdinde hem de ürün talebini karşılayamama noktasında Apple’ın canını sıkmaya devam ediyor. Apple’ın sözleşmeli üreticisi olarak hizmet veren Foxconn’un Terry Gou, dün yaptığı açıklamada, “Büyük piyasa talebi karşısında Apple’ın talep ettiği miktarı karşılamakta zorlandıklarını” söyledi.

Gou, iPhone 5’in tasarımının, üretimi kolaylaştırmak yerine daha da zorlaştırdığını ifade etti. Gou, satışa sunulduğu hafta içinde 5 milyon satan iPhone 5’in talebinin karşılanması için diğer üreticilerden yardım alıp almayacakları konusunda açıklama yapmadı.

apple-iphone-5-problem

Apple’ın sıkıntı yaşadığı bir diğer mesele de iPhone 5’in satışa sunulduğu 21 Eylül’de zirveye çıkmış ve 705.07 doları görmüş olan hisselerin düşüşü oldu. Dün yapılan hisse satışı işlemlerinin ardından, Apple hisseleri yüzde 3.8 değer kaybederek 558 dolara geriledi.

iPhone satışları, iPad’le beraber Apple’ın gelirleri için çok önemli bir yer tutuyor. Her iki ürünün montajını yapan Foxconn, aynı zamanda Nokia, Intel ve Sony gibi teknoloji devleri için de çalışıyor.

Apple’ın mali işler müdürü Peter Oppenheimer, 25 Ekim’de yaptığı açıklamada, iPhone 5 talebinin tedarik seviyesinin üzerine çıktığını ancak dengeyi sağlamaya çalışacaklarını söylemişti. Apple, geçtiğimiz ay Temmuz-Eylül ayındaki gelirlerin 8.2 milyar yükseldiğini belirtmiş, iPhone satışlarının yüzde 58, tablet satışlarının da yüzde 26 arttığını açıklamıştı.

Ancak birbirlerine yakın zamanlarda piyasaya sunulan iPhone 5 ve iPad Mini’nin yoğun talebine cevap verilememesi kullanıcıları olduğu kadar, yatırımcıları da endişelendirmiş durumda.  Apple’ın talebin yanı sıra, yenilik alanında sıkıntı yaşadığı düşünülüyor. Tayvan merkezli Grand Cathay Securities şirketinden analist Mars Hsu, “Apple’ın ürün yeniliği alanında tıkandığını, yeni iPhone ve iPad modellerinin rakiplerinin sunduğu ürünlerden çok farklılaşmadığını” söyledi. (bkz: Steve Jobs Sonrası Apple Nereye Koşuyor yazımız)

iPhone 5’in sunulmasının ardından uygulamalarda ve iOS 6’da yaşanan bazı noksanlar, tüketicilerin eleştirilerine neden olmuş ve büyüyen kriz mobil uygulama şefi Scott Forstall’ın kovulmasıyla sonuçlanmıştı. Apple CEO’su Tim Cook, Apple Maps uygulamasında yaşanan sorunlar nedeniyle resmi bir özür yayımlamıştı.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir