Facebook mobil kullanıcısı Android: 192M iOS 147M

Bir kaç ay önce Facebook çalışanlarının çoğunluğunda iOS cihazlarının varlığını gören yöneticiler çalışanları Android‘li cihazlara yönlendirdiklerine dair haberler yazılmıştı. Bu, Android’li cihazlar için Facebook uygulamasının geliştirilmesi açısından önerildiğini tahmin edebiliyoruz. Anlaşılan o ki bu ve benzeri hamleler Android platformuna bir hayli yaramış görünüyor.

Enders analisti Benedict Evans geçtiğimiz gün Facebook mobil kullanımına dair istatistik bilgisi yayınladı. Geçtiğimiz Kasım ayından itibaren Android kullanıcıları iOS kullanıcılarını geçmiş görünüyor. 2011 Eylül ayı itibar ile Android Facefook kullanıcıları 66 milyon, iOS ise 91 milyondu.

Facebook-for-iOS-App-Store2

11 ay sonunda geldiğimiz şu noktada Android üzerinden Facebook kullanların sayısı 192 milyon, iOS ise 147 milyon olduğu görülüyor. Tabi bu istatistik Android ile iOS bazında yapıldığından iOS cihazlarının karşısında onlarca markalı ve markasız Android yüklü cihazlar ile yapıldığını unutmayalım.

Yine de Android’in bu yükselişine en büyük katkıyı Samsung akıllı telefonları vermiş olduğunu söylememize gerek yok sanıyoruz.

Diğer istatistik bilgilerinden en ilgi çekenleri ise 48 milyon aktif iPad kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Toplam iOS kullanıcılarının 200 milyon olduğu ve iOS 6 ile gelen Facebook entegrasyonu sadece 58.3 milyon kullanıcının yararlanmakta olduğu belirtiliyor.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir