Evasi0n jailbreak 4 günde 7 milyon kişi tarafından kullanıldı

Eğer siz de yeni jailbreak aracı evasi0n jailbreak kullanarak iPhone veya iPad‘inizi jailbreak yaptıysanız 4 gün içinde 7 milyon kişinin arasında siz de bulunuyorsunuz demektir. Rakam olarak inanılmaz olduğu gibi jailbreak tarihinde görülmüş en yüksek kullanım sayısına ulaşan evasi0n, ilerleyen günlerde yeni rekorlara da imza atmaya müsait gibi görünüyor.

Forbes’in, Jay Freeman aka Saurik’e dayandırdığı haberinde yedi milyon cihazda şu anda Cydia aktif durumda. Tüm zamanların en çok kullanılan ve tek seferde hemen hemen tüm iOS cihazlarını kapsayan bir metod olan evasi0n jailbreak  kırılması zor bir rekora da imza atmış oldu. Perşembe gecesi için Cydia kullanan cihazların dağılımı da 5.15 milyon iPhone, 1.35 milyon iPad, ve 400,000 iPod touch olarak bildirildi.

Evasi0n

Evasi0n jailbreak aracının ilk defa belirlenen günde ve belirlenen saatte indirileceği duyurusu yapılmış, bunun akabinde yayınlanan evasi0n ile beraber milyonlarca insan aynı anda indirme yapması ile sunucular cevap veremez hale gelmişti. Bunun akabinde Cydia’da görülmemiş bir yoğunluk ve tabi doğal sonucu olarak erişim sorunları, kaynak sorunları ve uygulamaların yüklenemeyişini beraberinde getirmişti.

Ancak rakamları görünce bir website yöneticisi olarak Cydia sunucularının (çok büyük yatırımı olmayan bir alt yapısı var.) buna dayanması da pek mükün değildi.

Jailbreak’in bir başka önemli getirisi de şüphesiz Apple’a oldu, jailbreak’in yayınlanacağı haberi ile ve yayınlandıktan sonra iOS cihaz satışlarında da önemli artışların olduğu söyleniyor. iOS 6.1 sürümünün yüklü olduğu iOS cihazlar Apple Store’larda halen bulunurken alıp jailbreak imkanından yararlanmak isteyen binlerce insanın olduğu söyleniyor. Apple’ın gelecek aylarda yayınlayacağı satış raporlarında da bu dönem itibari ile dikkate alınınca ayrıntılar da ortaya çıkacaktır.

Bu arada hala evasi0n iOS 6.0-6-1 untethered jailbreak ile tanışmamış olan iOS cihazı sahibi varsa buradaki bağlantıdan cihazını jailbreak yapabilirler.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir