En Ucuz iPhone 5 Nereden Alınır?

Bugünlerde Apple ürünlerini sıkı takip eden Türkiye’deki kullanıcıların sordukları veya soracakları en popüler soru En Ucuz iPhone 5 Nereden Alınır? olacak gibi. Malum geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki GSM operatörleri 14 Aralık’ta satışa sunacakları iPhone 5 için fiyatlarını açıkladılar. Bugüne kadar alışveriş sitelerinin fahiş fiyata sattığı ve halen satmakta oldukları iPhone 5‘ler operatörlerin devreye giresi ile beraber adeta şok oldular.

Operatörlerin iPhone 5 fiyatlarını 2500-2600 civarı açıklanacağını düşünenleri yanıltan fiyat aslında Bilkom’un açıkladığı iPad mini’den de belli olmuştu. Bilineceği gibi Bilkom iPad mini fiyatını 800TL olarak açıklamıştı. İki yıl garantili olarak satılan bu ürünler bazı alışveriş sitelerinde 1 yıl uluslararası garanti ile hemen hemen aynı veya daha fazla fiyatlara satılıyor.

En Ucuz iPhone 5

Peki iPhone 5 alacaklar bugünlerde en iyi fiyatı nerede bulacaklar? diye sorulursa eğer buna en net cevap tabiki GSM operatörlerinden olacaktır. Turkcell iPhone 5 fiyatını 2.149 TL açıklamıştı, Avea 2.139TL, Vodafone ise resmi sitesinde bir fiyat açıklamamasına rağmen bu civarda bir açıklama yapması bekleniyor.

Bugün alışveriş siteleri üzerinden satılan en uygun cihazdan da daha uygun fiyat olmakla beraber yine kişisel ilanlara bakıldığında en uygun fiyatın GSM operatörlerinin fiyatı olduğu görülüyor. iPhone 5‘leri bu tip sitelerde 1.750 TL’den görmüş olmamıza rağmen pasaport kaydı ve vergisi ile beraber en az 200 TL’yi bu fiyat üzerine eklediğimizde bile en uygun fiyat resmi fiyat olarak görülüyor.

Malum 2 yıl garanti süresi ile 1 yıl (o da sadece Apple Store olan ülkelerde geçerli) olanın farkı zaten kendisini açıklamaya yetiyor.

GSM operatörlerinin fiyat açıklaması ile beraber 3.000TL’nin üzerinde fiyat yazanların birden 1.000TL’ye kadar indirim yapmış olduklarını online satış sitelerinde görmek hayli eğlenceli. Ancak bu fırsatçılara prim vermemek adına, verdikleri astronomik fiyatları için bu sene operatörleri tercih etmek çok mantıklı görünüyor.

Mesela Avrupa’da en pahalı satan Apple Store’lardan birisi olan İsviçre Apple Store online mağazasında iPhone 5 16GB telefonun fiyatı TL olarak 1.500 olduğunu söylersek bu fırsatçıların ekmeğine yağ değil ballı kaymak sürmüş olduğumuzu da net olarak görmek mümkün olacaktır.

Siz siz olun akıllı bir alışveriş için Turkcell, Vodafone veya Avea’dan iPhone 5’inizi alın ki hem garanti hem de kafanızın rahatlığı bakımından mantıklı bir hareket etmiş olasınız. Yarın pasaport kaydı yaptırdığınız cihazın kaydı düştüğünde bu hem ruhen hem de maddiyat olarak zarar da görmemiş olursunuz.

Tabi yukarıdaki söylenenler şu an için geçerli olmakla beraber yarın online alışveriş sitelerinde 1800TL’ye her şey dahil iPhone 5 görürsek almayın da diyemeyiz tabi…

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

En Ucuz iPhone 5 Nereden Alınır?” için 2 yorum

 • 01 Ocak 2013 tarihinde, saat 22:33
  Permalink

  Peşin almak istediğinizde takside mi yönlendiriyorlar?

  Yanıtla
 • 01 Ocak 2013 tarihinde, saat 22:12
  Permalink

  Operatörlerden alalım almasınada onlarda öyle şartlar koymuşlarki almak neredeyse imkansızlaşıyor. Örneğin ben vodafone kullanıcısıyım, bu telefonu almak istediğimde son 6 ayın faturasının belli bir miktarda olması gerektiği söyleniyor. Peşin fiyata almak istiyorsunuz bu seferde belli kredi kartına 12 taksit yapıyoruz diyorlar. Bence operatörlerden almak daha zor bu telefonu.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir