Device Firmware Update (DFU) Modundan Çıkma

Özellikle yeni iOS cihaz sahipleri tarafından sıklıkla karıştırılan DFU (device firmware update) mod ile Recovery (kurtarma) mod tamamen ayrı iki farklı moddur. Biz bu yazımızda DFU mod durumundan nasıl çıkılacağını anlatacağımızdan Recovery mod için Recovery (Kurtarma) Modundan Nasıl Çıkılır? konusuna ayrıca bakılabilir.

Genellikle cihazımızı bir üst iOS üsürümüne yükseltmekte kullandığımız DFU mod bazen de cihazımızın kendi kendine bu moda girdiği görülebilir. Gerek hatalı bir işlem yahut sistem çökmesi gibi durumlar bu duruma sebebiyet verebilir.

Cihazınız DFU moddayken açıktır fakat ekran siyah olduğundan ve bir şey görünmediğinden açık olmadığını düşünebiliriz. Bunun için cihazı bilgisayarımıza bağladığımızda (bilgisayarımızın sesi) bir bağlantı sesi duyarız. Yahut iTunes yüklü bir cihaz ise cihazın kurtarılması için program çalışır ve bu moddan çıkmak için restore işlemi yapabileceğimiz kısım gelir.

iPhone DFU Mode

Cihazımızın açma kapama tuşu ile beraber aynı anda ana menü butonuna basılı tutar ve uzun bir süre böyle bekleriz. Ekranda elma simgesi görüldüğünde ise parmaklarımızı çeker ve cihazın normal bir şekilde açılmasını bekleriz. Eğer cihazımızda açılışı engelleyen bir sorun yoksa cihaz normal bir şekilde açılır ancak bazı özel durumlarda cihaz tekrar bu moda düşebilir.

Bu durumda da yapılacak en pratik işlem cihazı iTunes üzerinden restore (geri yükleme) işlemini yapmak olacaktır.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir