Daha ucuz yeni bir iPhone dedikoduları durmuyor!

Apple‘ın en resmi ağzı konumundaki Phil Schiller’ın daha ucuz malzemeden üretilmiş, plastik bir cihazın hiçbir zaman olmayacağını söylemesine rağmen bu konudaki dedikodular durmak bilmiyor. Buna örnek olarakta Steve Jobs‘un zamanında 7-inç’lik bir iPad‘in olmayacağını söylemesi ancak Apple’ın bunu ürettiği örnek gösteriliyor. Şimdi bunun neresinin düzelteyim derler ya, o hesap biz de bu benzetmede en azından mantık hatası olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.

Birincisi, Apple bugüne kadar öncelik olarak müşteri deneyimi ve kaliteli malzemeyi daima ön planda tuttuğu ürünlerle hayranlarının karşısına çıktı. En karizmatik ürünlerin sahibi olan Apple “Plastik” bir iPhone üreteceği en azından bu anlamda mümkün görünmüyor.

İkinci olarak, 7-inç’lik bir iPad mini‘nin hiç bir zaman olmayacağını söyleyen Apple’ın efsane CEO’su artık hayatta yok ve şirketin yeni stratejilerinin olması kaçınılmaz. Bu kapsamda üretilen bir iPad mini’nin kalitesi de ortadayken bunu plastik bir iPhone’a gerekçe yapmak ancak Apple’ı tanımamakla alakalı bir şeydir.

Neyse, konu üzerine bu kadar kelam yeter, gelelim son dedikoduya ve haberin detayına. iLounge sitesi, plastikten üretilen ve ilk aşamada Çin pazarına sürülmesi beklenen plastik iPhone’a  ait olduğu iddia edilen bir görsel yayınladı.

Plastik iPhone

Görselde telefonun alt kısmı görünmekte. O açıdan görülebildiği kadarıyla plastik iPhone’da da Lightning bağlantı noktası bulunuyor. Telefonun kulaklık girişi ve hoparlörü de alt kısımda yer alıyor. Telefonun ekranı metalik bir çerçeve ile kaplı ve 5′inci nesil iPod touch gibi ekran kasadan bir parça daha yukarıda duruyor.

Yeni iPhone’un kasa yapısı da iPhone 4 ve 5 gibi düz değil, daha ziyade 3G ve 3GS’i andıran şekilde kıvrımlı hatlara sahip olduğu göze çarpmakta. Sözde telefonun boyutlarının iPhone 5′le hemen hemen aynı olacağı ve üzerinde 4 inçlik bir ekran bulunacağı söyleniyor. Ekranın çözünürlüğünün ise 1136×640 piksel olacağı belirtiliyor.

Elçiye zeval olmaz misali haberi paylaştık, evet Apple daha ucuz bir iPhone üzerinde çalışıyor olabilir ama UCUZ bir iPhone üzerinde çalıştığı şeklinde algılamak ise yanılgıdan ibarettir.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir