Cydia’dan yüklenen jailbreak tweak’lerinin yedeğini alma

Jailbreak‘li cihaz kullanıcıları için en büyük kabusunuz nedir diye sorulsa şüphesiz yanıtı “sürüm güncelleme” olacaktır. Nasıl olmasın ki? Uzun zamandır beklenen ve evasi0n jailbreak aracı ile son bulan untethered jailbreak sonrası iOS 6.1.1 cihazınızı jailbreak yapıp Cydia‘dan da en popüler tweak‘leri yükleyip cihazınızı donattınız. Sonrasında iOS 6.1.2 güncellemesi geldi ve siz bu sürüme cihazınızı yükseltmek durumundasınız. Onca uğraşın ardından bu kadar sık ara ile iOS güncellemesi yaşamayacağınızı düşündünüz ama oldu işte.

Şimdi iOS 6.1.2 yükleyip, tekrar jailbreak yapıp ardından Cydia‘dan tüm tweak’leri tekrar yüklemeniz gerekecek. Belki de yoğunluktan cydia sunucularına bağlanamayacak veya bazı uygulamalara ait sunucular çalışmadığından yüklenemeyecek, işiniz yarım kalacak. Tabi tüm bu sıkıntıları çekmemek elinizde, bir kaç tane de olsa kaliteli yedekleme uygulamaları mevcut.

openbackup

Bu tür uygulamalar sayesinde cydia’da ücretli olarak satın almış olduklarınız dahil tüm uygulamaların yedeğini alabilir ve sürüm yükseltmesi + jailbreak sonrası bu yedeği geri yükleyip tüm uygulamaları tek seferde kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Bu tip yedekleme uygulamaları genellikle ücretli olmasına rağmen hem kaliteli hem de sorunsuz yedek alabilen OpenBackup isimli uygulama ile cydia uygulamalarının yedeğini nasıl alacağınızı sizlerle paylaşmaya çalışacağız. OpenBackup uygulamasında iki farklı seçenek olan Normal ve Advanced seçeneklerinden “Advanced” üzerinde çalışarak uygulamaların tam yedeğinin nasıl alınacağını ve bilgisayarınıza kaydedileceğini inceleyeceğiz.

OpenBackup ile Cydia yedeğini alma

Birinci Adım: Öncelikle Cydia’da BigBoss reposundan ücretsiz olarak OpenBackup uygulamasını cihazımıza yüklüyoruz.

İkinci Adım: Cihazımızın ana ekranına gelen OpenBackup uygulamasına tıklıyoruz.

Üçüncü Adım: Karşımıza gelen ekranda Advanced bölümünde “Download” butonuna basıyoruz ve yedeklemeyi başlatıyoruz.

Dördüncü Adım: Ekranda işlemin yapılmakta olduğunu gösteren simge işlemlerin sonuna kadar ekranda kalacak. Bu esnada işlemin yürütülmediğini düşünebilecek kadar çok zaman geçmesi söz konusu olabilir. Sabırla beklemelisiniz, çünkü uygulamalarınızın yoğunluğuna göre bu işlem biraz zaman alabilir. Ekrana işlemin sonuçlandığına dair bir mesaj geldiğinde yedekleriniz alınmış durumda olacaktır.

Beşinci Adım: Cihazınızda iFile uygulaması yüklüyse buradan dosya sistemine girebilir yahut bilgisayarınızda yüklü olan bağlantı programları iTools, iFunbox, WinSCP gibi araçlarla dosya sistemine erişelim.

Altıncı Adım: “/var/mobile/OpenBackupDebs/archives/” dizinine eriştiğimizde burada Cydia’ya ait tüm yedeğin .deb dosyalarına erişebilirsiniz.

Yedinci Adım: OpenBackupDebs/archives/ isimli klasörü bilgisayarımıza kopyalıyoruz ve işlemler bittiğinde elimizde tüm uygulamaların yedekleri olmuş olacak.

Sekizinci Adım: Sürümünüzü yükseltip jailbreak yaptınız ve OpenBackup uygulamasını cihazınıza yüklediniz. yedeklediğimiz şekilde tam tersine cihaza atalım.

Dokuzuncu Adım: OpenBackup’ı çalıştırıp yine Advanced bölümüne geçelim ve burada Install butonuna tıkladığınızda alınan yedeklerin geri yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Anlatımın sadece yedekleme aşamasını aşağıdaki videodan da takip edebilirsiniz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir