Cihazınızda iOS Güncelleme Uyarısını Kaldırma

Apple’ın iOS güncellemeleri hiç şüphesiz cihazımızın en iyi performans ile en verimli şekilde kullanabilmemiz için gereklidir. Ancak, özellikle jailbreak konusunda ısrarlı olan kullanıcılar için kimi zaman iOS güncellemelerini görmezden gelmeleri gerekebiliyor. Tabi bu durumda cihazınızda yer alan ayarlar simgesinde “1” rakamı ile beraber iOS sürümünü yükseltmeniz gerektiği uyarısı sinir bozucu olabilir.

Bu anlatımımızda sizlerle ek uygulamasız olarak iOS güncelleme gerekliliğini gösteren “1” rakamını ayarlar simgesinden kaldırıp olası hatalı güncellemelerin de önüne geçmek için sistemi sanki iOS’un son sürümü yüklüymüş gibi nasıl kandıracağımızı göreceğiz.

Aslında Cydia‘da bu işlemi yapacak bir plugin mevcut ancak her zamanki gibi “ne kadar az uygulama o kadar performans” mantığı ile elle basit olarak yapılabilecek bu tip işlemler için ek uygulama yüklemeden yapabiliyoruz.

Birinci Adım: Öncelikle cihazımızda iFile isimli uygulamanın yüklü olması yahut bilgisayarımızda WinSCP ve buna benzer FTP araçlarından bir tanesinin olması gerekli olduğunu belirtelim.

iOS Güncelleme Uyarısını Kaldırma 1

İkinci Adım: iFile uygulamasını açıp üstte yer alan “Search” (arama) kutusuna “systemversion.plist” yazıp arattığımızda aradığımız dosya kısa süre sonra karşımıza gelecek. Bilgisayar üzerinden bağlanıyorsak bu dosyanın dizin yolu “/System/Library/CoreServices”tir.

iOS Güncelleme Uyarısını Kaldırma 2

Üçüncü Adım: Dosyanın üzerine tıkladığımızda hangi görüntüleyici uygulama ile işlem yapacağımızı seçeceğimiz ekran gelecek “Metin Editörü” butonuna tıklayalım. Bilgisayardan işlem yapanlar bu dosyayı bilgisayarlarına indirip işlemi yapabilirler.

iOS Güncelleme Uyarısını Kaldırma 3

Dördüncü Adım: Dosyayı açtığımızda yukarıda “Düzenle” butonuna tıklayarak ilgili dosyada gösterilen satırda o anda cihazımızda yüklü iOS sürümümüz yazar. Örneğimizde 5.1.1 olan sürümümüzü son sürüm olan 6.0.1 olarak düzenleyeceğiz.

iOS Güncelleme Uyarısını Kaldırma 4

Beşinci Adım: Buraya iOS’un son sürümü hangisiyse onu yazalım, biz iOS 6.0.1 yazıyoruz ki mevcut son sürüm bu. Daha sonra çıkacak olan sürümler için de aynı şekilde işlem yapabiliriz. İşlem tamamlanınca yukarıda “kaydet” butonuna basıp işlemi tamamlayalım. Bilgisayardan bu işlemi yapanlar gereken düzenleme sonrası dosyayı bulunduğu dizine diğerinin üzerine yazdırmak sureti ile gönderebilirler.

Cihazınızı “Respring” yahut yeniden başlatma işlemi yaptığınızda uyarının kalktığını görebilirsiniz. Bu şekilde özellikle Apple’ın kendi uygulamaları güncelleme için o anki en son sürümü istediklerinde de bu şekilde sistemi kandırabilir ve güncellemeleri yapabilirsiniz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Cihazınızda iOS Güncelleme Uyarısını Kaldırma” için bir yorum

  • 24 Eylül 2014 tarihinde, saat 09:27
    Permalink

    Merhaba;
    Cihazımda IOS 5.1.1 yüklü. Arkadaşım ayarlama yaparken güncellemelere kapattı ve şuanda sürüm yükseltemiyorum.Nasıl açabilirim.Teşekkürler

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir