Bootcamp ile Windows Kurulumu Sonrası Harici HDD Sorunu

OS X işletim sisteminin en güzel ve benzersiz özelliklerinden birisi de Bootcamp aracı ile ikincil işletim sistemlerinin kolaylıkla kurulabiliyor oluşudur. Bootcamp son derece basit kullanımı ve kurulumunun yanında dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli ayrıntısından bahsetmek istiyoruz. Bu ayrıntılar Bootcamp ile kurulan Windows işletim sistemi baz alındığında harici disklerin her iki sistemde düzegün çalışması, dosya alma ve verme gibi işlemleri sorunsuz yapabilmeniz için önemlidir.

Ayrıca her iki işletim sistemi içinde standart diskleri de kullanabilmek bu iki ayrıntıda saklı. Yazımızın devamında her iki işlem için de önerimizi bulabileceksiniz.

Harici HDD Yazma / Okuma Problemi

OS X işletim sistemi ve ek olarak kurduğunuz Windows işletim sistemleri içinde harici harddisk’lerinizi görebilmek, yazma ve okuma sorunu yaşamamak için harici harddisk formatı önemli.

MS-DOS Fat32

İzlenceler >> Disk İzlencesi kısmından disk yapılandırma kısmına girdiğimizde harici harddiskinizi MS-DOS (FAT) olarak biçimlendirmeniz gereklidir. Bu biçim, hem OSX hem de Windows üzerinde harici harddiskinizin sorunsuzca kullanılmasını sağlar.

Tüm HDD’lerin Sorunsuz Görülmesi

Bir diğer ipucumuz da tüm harddisk’lerin her iki sistemde de sorunsuzca görülmesi ve her iki sisteme çalışan sistemden bir sonraki açılışta geçebilmek için dikkat etmeniz gereken husus hakkında olacak.

Aslında bu ve benzeri sorunları yaşamamak için yapılması gereken Bootcamp ile Windows işletim sistemi kurulum adımları başlangıç noktasında yatıyor.

Bootcamp Assistant

Bu alanda “En son Windows destek yazılımını Apple’dan indir” seçeneğinin zaten aktif edilmesinin gerektiği bir çok Bootcamp kurulum anlatımında yer alıyor. Ancak önemi ve sonrasında gelecek olan ifadelerimizde dikkat çekeceğimiz hususlar gerektiği gibi belirtilmiyor.

WindowsSupport

Şimdi biz bu detaylara girerek konumuzu daha da anlaşılır kılacağız. Yukarıdaki seçenek işaretli bir şekilde Windows kurulum aşamalarına geçtiğimizde “WindowsSupport” isimli bir klasörün de bilgisayarımıza kaydedilmesini sağlarız.

Bu klasörü Windows kurulum sonrasında ilgili sisteme girdiğimizde içinde barındırıldığı sürücü dosyaları sayesinde Mac’imizin donanımını kolaylıkla Windows’a tanıtabiliyoruz. Ancak pek çok kişi sadece bu klasörde yer alan “Drivers” klasöründen manuel olarak kurulum yaptığından ne iki sistem arası kolay geçiş, ne her iki sistemde tüm harddisklerin görülmesi vb. sorunların önüne geçilemiyor.

Bu sorunları yaşamamak için ilgili klasörde yer alan “Setup.exe” dosyasını çalıştırarak donanım sürücülerinin hepsinin aynı anda otomatik olarak yüklenmesini ve Bootcamp asistanını Windows’a kurmanızı sağlamış olursunuz.

Windows HDD

Böylelikle Mac donanımları sorunsuzca Windows’a tanıtılmış ve tüm harddiskler içerikleri ile beraber görülebilecek şekilde (her iki sistem için de) sağlanmış olacaktır.

Windows'tan Mac'e Geçme

Bu şekilde uyguladığımızda Bootcamp asistanı da başarılı bir şekilde yüklendiğinden Windows’ta çalışırken Mac OS X‘e geçmeniz gerektiğinde kolaylıkla bilgisayarı bu modda açabileceksiniz. Cihaz tamamen kapalı konumdaysa ve siz istenen işletim sistemine geçmek için “Option” yahut “Alt” tuşuna basılı tutarak geçiş yapabildiğinizi de hatırlatmamız gerekli.

Görüldüğü gibi sorunsuz her iki sistemin de keyfini çıkarmak için küçük ayrıntıların ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Bir dahaki ipuçlarında görüşmek üzere

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bootcamp ile Windows Kurulumu Sonrası Harici HDD Sorunu” için bir yorum

  • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 00:30
    Permalink

    Bootcamp kullanıp win7 sistemide kullanıyorum hali ile arada oyunlar iyi geliyor,olası bir soruna karşın bu bilgilendirme ve paylaşım çok yerinde olmuş.Teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir