Bir sonraki iPhone nasıl olacak? (iPhone 6)

Birçok internet sitesinde bununla ilgili haberleri görmeye başlayacaksınız. Hatta başladınız bile. iPhone 6 hakkında herhangi bir şeyi şimdiden söylemek doğru değil. Ancak zamanla tahminleri, konseptleri ve sızıntıları duyuracağız elbette. Şimdiden birkaç söylenti var onlara hep birlikte göz atalım.

iPhone 5S gerçekten başarılı bir telefon. Satış rakamlarına baktığımızda da bunu görebilmek mümkün. Sadece satış rakamları değil ürün incelemelerinde ve test sonuçlarına baktığımızda da birçok üstün yönü bulunuyor. Kimileri ne kadar iyi satsa da beğenilmediğini, özellikle kamerasının hayal kırıklığı olduğundan söz etmişler. Bence onlar ürünü görmeden yorum yapıyorlar. A7 işlemcisiyle gayet hızlı olan cihazın, kamerasının megapikseli düşükmüş gibi görünse de çekim kalitesi gayet iyi. Bu konu hakkında birçok fotoğrafçının yorumunu internetten bulabilirsiniz. Genel kanaat kamerasının güzel olduğu.

iPhone 6 konsept

Şimdi esas konumuz iPhone 6 ya gelelim. Bir söylentiye göre Apple Phablet kategorisi için boş durmayacak ve yeni ürününde phablet kategorisi için de bir model sunacak. Bunun için de bahsi geçen isim şu şekilde; iPhone 6 ve iPhone 6 Big. Yani büyük ekran için “Big” (büyük) etiketini kullanabilir. Kısaltma olarak da buna iPhone 6B diyebilir. Tasarım olarak nasıl bir değişikliğe gider veya gider mi bilinmez. Tasarım konusunda da zamanla konseptler meydana çıkacaktır. Ancak Apple tasarımını yine değiştirmeden yeni bir modelle gelebilir.

2014 yıl sonuna doğru çıkması muhtemel ürünler için 4.74.8 ve 5.7 inç ekran büyüklükleri telaffuz ediyor. Bu rakamlar hiçbir şekilde doğruyu yansıtmıyor. Sadece tahminler. Bu konu hakkında ekran denemeleri ve çalışmaları olduğunu belirtmiştik. Ancak Apple büyük bir firma ve her teknoloji devi gibi birçok ekran büyüklüğü ve şekli üzerinde çalışmalar yapabilir. Bu o ekranı kullanacağı anlamına gelmemeli. Ancak Apple Phablet konusunda iPhone 6 ile adım atması muhtemel. Benim tahminim de iki modelin çıkması yönünde açıkcası. Birinde 4.8 inç civarı bir ekran kullanılırken diğerinde 6 inç civarı bir ekran kullanılabilir.

İşlemci olarak da yeni ürünlerin A8 işlemciyle gelmesi beklentiler arasında. Bu işlemcinin de A7 gibi 64 bit olması tabiki çok olası. Parmak izi okuyucu olur mu bilinmez ancak yeni modellerde de bulunması sanıyorum yüksek olası. Yeni işlemci A8‘in TSMC‘nin (Tayvan Yarıiletken Üretim A.Ş.) üretmesi de söylentiler arasında. Bu konuda da daha önce haberler yapılmıştı. Dolayısıyla olasılıklar arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm bunları söylerken işletim sistemine değinmeden olmaz. Yeni telefonlarla birlikte iOS 8‘de gelecektir. iOS 7 ile birçok yeni mimari kullanılmaya başlandı. Özellikle mobil 64 bit tecrübe edildi. Bu nedenle iOS 8 çok daha stabil bir görüntü verecektir diye tahmin ediyorum. iPhone 6S diye birşey de söz konusu. Bu eğer olacaksa yine iPhone 6’dan sonra konuşulması gereken birşey. Şimdiden yorum yapmak bence çok gereksiz.

Batarya sorununun da giderek baş göstermesi bir takım değişiklikleri beraberinde getirebilir. Mesela genel olarak kullanılan 1500 mAh pil gücünden 3000 mAh‘a terfi edilebilir. Bu anlamda da batarya sorunu için daha somut bir adım atılabilir. Ancak bunlar bizim düşüncelerimizde çok kolay yükseltilen şeyler. Şirket prosedürleri ve mühendislik faaliyetleri işin içine girdiğinde bizim göremediğimiz birçok sonuç doğabilir.

Son olarak sizin fikirlerinizi de alalım. Sizce iPhone 6 ile en çok neye dikkat etmeli. Ekran büyüklüğü, kamera, sağlamlık, çelik kasa, tasarım, işletim sistemi (iOS 8)…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir