Bir iOS uygulaması felçli bir insanın hayatını nasıl değiştirir?

iOS cihaz sahipleri doğal olarak genellikle ilgi alanı odaklı uygulamaları araştırıp bu uygulamaları kullanma yoluna gider. Zaten App Store o kadar geniş bir uygulama yelpazesi içeriyor ki insanın farklı ve ilgi alanı dışında herhangi bir uygulamayı aramayı aklına bile getirmiyor. Bu nedenle bazı özel uygulamaları da farketmemek gayet doğal oluyor. Mesela felçli bir insanın hayatını hiç ummadığı bir şekilde değiştiren uygulama Grid Player gibi.

Haber ilk olarak BBC’de yer alıyor ve haberin kahramanı olan Beverly isimli kişinin ”Sonunda biri beni duyuyor” sözlerine yer veriliyor. Bu sözlerin sahibi olan kişi yaklaşık 20 yıl önce, yaşadığı Barnsley bölgesinde saldırıya uğrar. Bu saldırı sonucunda beyni ağır hasar gören ve felç geçiren Beverly, uygulama ile tanışmadan önce ailesiyle ve çevresiyle çok kısıtlı olan hareketleri ile ve çıkarmaya çalıştığı sesler ile anlaşmaya çalışıyordu.

Grid Player

Bir gün Carlton bakım evinin bir görevlisinin, iPad‘de simge ve resimlerin üzerine basılarak cümle kurmayı sağlayan ”Grid Player” isimli uygulamasını göstermesiyle Beverly’nin de hayatı hiç beklemediği şekilde değişti.

Artık başkalarına garip gelebilecek sesler veya zaten kısıtlı olan ve derdini anlatmaya yetmeyecek olan hareketler yerine Beverly iletişimini artık iPad’de bu uygulama üzerinden kurmaya başlar. Artık o uygulama içerisinde yer alan önceden oluşturulmuş kategorik simgeler ve bu simgelerin içinde yer alan tanımlı sesler aracılığı ile iletişim kurmak konusunda aşama kaydetmiş.

Bu haberle beraber incelemek istediğimiz Grid Player’ın ücretsiz olduğu, kullanmak için çok kısa bir kayıt işlemi ve ardından yüklenen içerikle beraber kullanılabildiğini gördük. Empati kurmak sureti ile de bu türden bir engelli kişinin hayatına neleri katabileceğini de bu vesile ile görmüş olduk. İçerisinde günlük yaşamla ilgili hemen her şeyin olduğu, duygu ve düşüncelerin bile aktarılabileceği tarzda geniş ifade kategorileri olan uygulama belki de çevresinde bu türden ihtiyacı olanlar için ideal olarak nitelendirilebilir.

Konuşamadıklarınızı, ifade etmek konusunda son derece kaliteli bir uygulama olan Grid Player uzun zaman incelenebilecek kadar ayrıntılı bir uygulama. Aslında ingilizce bilmeyenler için gerektiğinde hem öğrenmek hem de ingilizce bilen birisine kendisini ifade etmekte de kullanabileceğiniz belli bir amaç ile kısıtlanamayacak Grid Player’ın kullanım alanı sizin hayal gücünüz ile sınırlı desek sanırım abartmış olmayız.

Uygulamayı aşağıdaki App Store bağlantısına tıklayarak cihazınıza direk olarak yükleyebilir kısa bir kayıt formunun ardından içeriğin yüklenmesini bekleyip kullanmaya başlayabilirsiniz. Kim bilir belki de sizin çevrenizde de bir insanın hayatını değiştirmeye vesile olabilir! Uygulama iPhone, iPad ve iPod touch gibi cihazlarda kullanılabilir.

grid player app store

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir