Bir Apple Etkinliğinin Ardından Bizde Bıraktıkları

Tam yedi yıldan bu yana Apple etkinliğinin düzenlenmediği bir mekanda, Kaliforniya Tiyatrosunda düzenlenen özel bir Apple etkinliği daha geldi ve geçti. Eylül ayının iPhone ve iPod‘ların ayı, Ekim ayının da iPad ve Mac ayı olarak planlandığı, Apple için başarılı sayılabilecek bir tanıtım gecesini yaşadık. Gözler uzun zamandır beklenen ve gecenin yıldızı olacağı düşünülen iPad Mini‘nin üzerindeydi ki geceye damgasinı vuran ürün hiç şüphesiz yeni iMac’ler oldu.

Apple markasına ön yargı ile yaklaşanları bile cezbedecek kadar güzel bir tasarıma sahip iMac‘ler boy gösterdiğinde salondaki alkışların derecesine bakılınca da anlaşılacağı gibi iMac gecenin yıldızı olmuştu.

Yeni iMac 2012

Çıkardığı yenilikçi ve öncü ürünleri ile rakiplerine göre bir kaç sene ileride olan cihazlara bir örneklik teşkil edecek derece kaliteli bir tasarım ve donanıma sahip iMac’ler yenilikçi ve öncü teknolojisi ile de göz doldurdu.

Tanıtım gecesinin ikinci yıldızı ise 13-inç Retina Ekran MacBook Pro oldu. Bir dizüstü bilgisayar olarak piyasada kendisi ile özellikle ekran, incelik ve tasarım alanında yarışacak pek rakibi olmadığını gösterircesine zerafeti ve özellikleri ile adeta show yaptı diyebiliriz.

macbook-pro-retina-13-inc

Gecenin yıldızı olacağını düşündüğümüz ancak doğal gelişen süreç içinde ancak son yıldızı diyebileceğimiz iPad Mini‘yi de teknoloji dünyası tanımış oldu. Taşıma ve özellikle dinlenirken cihazı kullanma anlamında büyük kolaylık sağlayacak olan daha küçük bir iPad insanların beklediği bir şeydi. Piyasada yer alan ve çok iyi satış rakamlarına ulaşan 7-inç tabletler Apple’ı bu alana da girmeye itmişti. Kindle Fire ve Nexus 7 gibi cihazların segmentinde bir cihaz olan iPad Mini şüphesiz Apple’a çok şey katacaktı.

Siyah iPad Mini

Ancak 7-inç tablet alanındaki en yüksek hatta çok yüksek düşen fiyatı ile iPad Mini, iOS‘un kendisine sağladığı ayrıcalığa güvenerek bu alanda rekabete çok yüksek fiyatla girmeye rahat cesaret edebildi. Sonuçta iPad isminin tablet alanındaki ezici üstünlüğü iPad Mini’ye de bu cüreti veriyordu.

Apple markasını mantık ölçülerinde seven ve blog olarak da içeriğimizi ona göre ayarlamamızdan da anlaşılacağı üzere onun ürünlerini kullanan birisi olarak gecenin güzelliğini tek bozan iPad 4 oldu. Marka saplantısı dışında mantıklı olarak bakıldığında Apple’ın senede bir yaptığı ürün güncelleme uygulaması insanlara en azından ellerindeki cihazın bir yıl boyunca kullanacağı anlamına gelmesi ile rahatlık veriyordu. En azından piyasada diğer akıllı telefon üreticileri gibi 6 ayda bir yeni sistem ve o sisteme geçemeyen yeni ama eskiyen cihazlar gibi bir durum oluşturmuyordu. Bu açıdan da bakıldığında iPhone ve iPad gibi ürünler özellikle tercih edilen ürünler oluyordu.

iPad 4 Yeni Nesil 4. iPad

Ancak daha dört ay önce yeni iPad olarak iPad 3‘ü ellerine alan kullanıcıların bir gecede ve hiç alışık olmadıkları kadar erkenden eskidiğini görmek hem şaşırttı hem de kızdırdı. İnsanların da buna hakkı vardı ki bir çok platformda sıkı Apple’cı olanlar dahi bu şekildeki bir ürün güncellemesini anlayamadılar.

iPad 4 ile beraber A6X işlemci ve Lightning bağlantı noktası dışında herhangi bir yeniliğin getirilmemiş olmasına rağmen bu kadar aceleci bir şekilde yeni iPad’leri eski haline getirmek hem ticari hem de müşteriler açısından pek gerekli değildi. Ve bu adım yanlış atılmış bir adım izlenimini bizlere ve bir çok insana verdi. Bu sebeple markaya küsebilecek insanların da azımsanmayacak kadar fazla olacağını da zaman içinde görmek mümkün olacak.

iPad Mini fiyatına, iPad 4 ise zamansız çıkışına rağmen tabiki yine de satacak, çünkü piyasada bu ürünlere alternatif olabilecek ürünler özellikle yazılım anlamında Apple’dan bir kaç sene geriden geliyor. İşte bu rahatlık bunun gibi adımları atmasında Apple’a cesaret veriyor. Ancak şu unutulmamalı, her markanın insanlarda bir kredisi vardır ve Steve Jobs sonrası Apple halen bu krediden yiyor. Steve Jobs sonrası Apple’ın artık eski Apple olmadığını düşünen insanların bugünlerde bile çokluğu belki duygusallığa verilebilir ancak yeni ve çığır açıcı ürünler anlamında Apple’dan önümüzdeki 2-3 yıl ne geleceği bu kredinin tamamen sıfırlanması yahut üzerine bir şeyler koymasında etkili olacağı bir gerçek.

Başarılı olduğunu söyleyebileceğimiz bir Apple etkinliği ardından bizde bıraktıklarını özetlemeye çalıştığımız bu yazımızda Steve Jobs sonrası işlerin daha da iyi gittiğini düşündürmeye sebep olacak gelişmelerin yaşanması dileğiyle…

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir