Apple’dan yüz tanıma ve denetimi patenti

Apple geleceğin teknolojileri için patent başvurularına devam ediyor. Gelecğin iPhone’larında kullanılmak üzere yüz algılama patenti, ABD patent ofisi tarafından kayda geçirildi.

Bu yüz algılama patenti sayesinde iPhone’larımıza bakarak açabilecek ve ayrıca bazı işlemlerde kullanılabilecek. Patent USPTO tarafından Apple’a teslim edildi. Patent metni şu şekilde; Yüz algılama ve denetimi ile kişisel cihazları kontrol etmek. Bu yüz tanıma ile cihaz önüne geçen kullanıcı tanımlanıyor ve o kişiye atanmış yetkiler doğrultusunda bazı işlemleri yapabiliyor.

apple yüz tanıma patenti

Tabiki Samsung’un bazı cihazlarında bulunan bakışı algılayıp ekran ışığını kapatmama gibi özellikler de patent kapsamında yer alıyor. Cihazınızla hali hazırda işlem yaptığınızı algılayıp ona göre kendini ayarlayabiliyor ve ekranı da açık tutuyor, ihtiyacınız kalmadığında da ekranı kapatabiliyor.

Bahsettiğimiz yüz tanıma teknolojisi yeni değil. Özellikle mobil cihazlarda Google ve Samsung’ta bulunuyor. Hal böyleyken de Apple bu teknoloji adımıyla rekabetten geri kalmak istemediğini ortaya koyuyor. Bunu da kendi patentini alarak başlamış oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir