Apple’dan Mor Işık Sorununa Yanıt Geldi

Apple’ın son amiral gemisi iPhone 5 hakkında olumsuz haberler oluşturma lobisinin son ürünü olan iPhone 5’in kamerasıyla çekilen fotoğraflarda beliren mor “bulanıklık” veya “parlama” hakkında açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, yaşanan durumun fotoğraf çekildiği esnada ışık kaynağının kameraya olan konumundan kaynaklandığını belirterek durumun fotoğraf çekmeyi bilmekle ile bilmemekle alakalı olduğunu ortaya koyuyor.

iPhone 5 Mor Işık

Eski modellere göre lensi daha küçük olan iPhone 5 kamerasının, çekilen manzaranın dışında kalan ışık kaynakları nedeniyle fotoğrafta parlaklık oluşturabileceğini ifade etti. Açıklamada, görüntülenen bölgenin hemen dışında kalan ışık kaynağının kameranın lensine yasıma yapabileceği kaydedildi. Çözüm olarak, kameranın açısının değiştirilmesi veya fotoğrafı çeken kişinin bir iki adım hareket ederek konumunu değiştirmesi önerildi

Apple’ın açıklaması, iPhone 5’in kamerasında bir bozukluk olmadığını ortaya koyarken, birçok teknoloji sitesi yaşanan durumun teknik detayı hakkında daha ayrıntılı bilgiler sundu.

Apple Insider, “bir lensin sahip olduğu kırılma endeksinin, optik sistemden geçen ışığın dalga boylarını rakamsal olarak belirttiğine” dikkat çekti. Site, “Bir lensin mükemmel görüntü alabilmek için görüntü düzeyindeki tek bir noktada bulunan tüm dalga boylarına odaklanacağı, ancak lensin dalga boylarını bir yakınsaklık noktasında toplamadığını” belirtti. Bu durum, frekansa bağımlı aberasyon, yani renk sapmasına neden oluyor.

Kısaca, ilk anda tecrübeli fotoğrafçıların açıklama getirebileceği durum çok sayıda iPhone 5 kullanıcısını endişelendirmiş olsa da, yeni nesil iPhone kamerasında teknik bir sorun bulunmuyor.

Kaynak: ntvmsnbc

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir