Apple’da Telif Ücreti Öder!

Apple ile Telif kelimeleri yan yana geldiğinde genellikle rakiplerine açmış olduğu patent ve telif hakları ihlal davaları ve bunun doğal sonucunda elde ettiği telif ücretlerini hatırlıyoruz. Ancak bu sefer işler tersine döndü ve iPhone 5 ile beraber gelen saat uygulaması sebebiyle İsviçre’li bir şirkete saat tasarımı nedeniyle telif ücreti ödemek zorunda kaldı.

Apple’ın iPhone 5 ve iPad‘ler de kullandığı saat tasarımının İsviçreli demiryolu operatör şirketi SBB’ye ait olduğu ortaya çıkınca ilgili şirkete Apple tarafından ödenecek telif miktarı hakkında bilgi verilmemiş olsa da hayli ilgi çekici bir haber olduğu açık.

iPhone 5 ve iPad 3 Saat

Bu konuda Apple ile uzlaşma noktasında görüşmeler yapılacağı bildirilen haberde SBB yöneticisi, saat tasarımının iPhone ve iPad‘lerde kullanımı için Apple’la gerekli lisans anlaşmasını yaptığını açıkladı. Ancak Apple’ın İsviçreli firmaya ne kadar ücret verdiği sır gibi saklanıyor. SBB, bu zaferini saatin ikonik tasarımının dijital çağda bile etkisini yitirmemesi olarak değerlendirdi.

Daily Mail’in haberine göre saat, 1944’te Zürih doğumlu mühendis Hans Hilfiker tarafından tasarlanmıştı. Hilfiker’in saati İsviçre’de tren istasyonlarında kullanılıyor.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir