Apple, Yonga üretiminde de Samsung’tan ayrılıyor

Apple daha önce de bu tür adımlar gerçekleştirmişti. Bu adımlarının ardında yatan asıl neden şu ki Samsung’la arasındaki anlaşmazlıklar, patent davaları. Bildiğiniz gibi Bu iki dev şirket dünyanın birçok yerinde birbiriyle patent vs birçok nedenden dolaylı davalık. Hemen hemen her ay aralarındaki bir davanın sonuçlandığını veya yeni bir davanın açıldığı haberini alıyoruz.

İşte bu tür gerilimlerin sonucunda Apple birçok konuda üreticisi olan Samsung’tan ayrılmaya başladı. Apple’ın malzeme konusunda en büyük tedarikçisi olan Samsung’a karşı böyle bir bağımlılığının olmasını tabiki istemiyor. Bu nedenle de her ekipmanı için farklı tedarikçilerle anlaşıyor. Aslında bu yeni tedarikçiye yönelme ilk zamanlar, üretici yelpazesini genişletmek olarak yorumlanmıştı. Ancak bu adımların sıklaşması ve sürekli Samsung’tan ayrılış çabaları bunun farklı bir boyutu olduğunu gösteriyor.

Apple TSMC

Daha önce iPhone ve iPad ekran tedariğini Samsung’tan almıştı. Yine 2012’de RAM ve hafıza ünitelerinin üretimi için farklı bir tedarikçi bulmuştu. Şimdi de Yonga üretimi konusunda uzun zamandır zaten kendi tasarımlarını kullanan Apple, bunun üretimi için de artık farklı bir firmayla anlaştı. Yonga tasarımını her ne kadar kendisi yapabiliyor olsa da üretim noktasında diğer firmalardan faydalanmak istiyor. Bu noktada anlaştığı firma TSMC. Ancak tabiki bu anlaşma süresi belli bir peryot içeriyor. Çünkü TSMC ilk etapta Apple’ın kalite, güç ve hız seviyesine ulaşmasında sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor. Bu sıkıntıların aşılabilmesi için de bir müddet karşılıklı faaliyetlerin devam edeceği ve bu geçişin de bir süre alacağı kaydedildi.

The Wall Street Journal bunu şu şekilde duyuruyor; aslında Apple TSMC görüşmesi 2010 yılından beri süregelen birşey. İlk zamanlar TSMC’den tüm üretimini Apple’a ayırması şartlanmış. Fakat bu noktada bir anlaşmazlık doğmuş. Şimdiki anlaşmada nasıl bir şart ortaya konduğu henüz bilinmiyor. Bakalım bu tür adımlarla Samsung’tan ayrılma, kalite konusunda bir gerileme yaşatacak mı? Belki daha iyi belki de daha kötü olacak. Sonuçta Samsung’la her ne kadar bir anlaşmazlık sözkonusuysa da; Samsung’un tedarik konusundaki kalitesi de yatsınamaz. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir