Apple Web Uygulama Geliştiricisi AuthenTec’i Satın Aldı

Apple için bu yıl satın almalar konusunda yoğun sayılabilecek bir sene geçiriyor. Henüz yıl bitmeden satın almalar listesine bir yenisini daha ekleyen Apple, HTML5 web uygulamaları konusunda uzmanlaşmış bir San Francisco’lu danışmanlık şirketi olan AuthenTec’i satın aldı. Reuters tarafından bugün duyurulan habere göre AuthenTec bilgisayar güvenliği noktasında da tanındığı gibi son zamanlarda çalışmalarını parmak izi okuma teknolojileri üzerindeki çalışmaları ile de biliniyordu.

Anlaşma detaylarına bakıldığında AuthenTec’in Apple‘a maliyetinin 365 milyon dolar civarında olduğu söyleniyor.  Apple’ın bu satın alma girişiminin daha çok stratejik öneminin daha dikkat çekici olduğu tartışılıyor.

AuthenTec

Çünkü AuthenTec başta Samsung’un Android işletim sistemli cihazları için güvenlik ve NFC başta olmak üzere birçok ürün satışı gerçekleştiriyordu. Bu yüzden Apple’ın AuthenTec’i satın alması en çok Samsung’a olumsuz etkisi olabilir.

Bu satın almanın bir diğer yönü ise Apple’ın güvenliğe verdiği önemi bir kez daha görmemizi sağlıyor.  AuthenTec güvenlik sektöründe parmak izinden mobil telefonlar için güvenlik yazılımlarına kadar geniş bir yelpazede ürünler sunuyor. Zaman içinde bu satın almanın etkilerini Apple ürünlerinde ne şekilde yansıyacağını hep beraber bekleyip göreceğiz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir