Apple kendi ödeme sistemini kendi kuracak

Apple’ın özellikle eleştiri aldığı noktalardan birisi de NFC desteğinin olmayışıydı. Bu konuda adım atmak istediklerini ancak bunu kendi sistemleriyle yapmak isteyeceğini açıkcası tahmin ediyorduk. Bunun yolunu arayan Apple, Touch ID sistemiyle bir giriş yapmış oldu. Sadece telefonun kullanıcısını tanıyan bu sistem sayesinde ödeme işlemleri de benzersiz olabilecek.

apple toch id nfc ödeme sistemi

Bu haberin kaynağı aslında Apple’ın kariyer sayfasında açtığı ilan. Ödeme Sistemi Yazılım Mühendisi şeklinde bir başlık açmış. Bu ilanın akabinde Apple’ın geleceğin ödeme sistemini geliştireceği haberleri yapılmaya başladı. Bünyesine katmak istediği yeni mühendislerle bu şekilde bir çalışma içine girebilir.

Gereklilik noktasını da şu şekilde açıklayalım. Bildiğiz gibi Apple online mağazalarında, iTunes‘da kredi kartı bilgilerini barındırıyor. Veritabanında yaklaşık 500 milyon kredi kartı kaydı var. Bu şekilde bir veri tabanına şu an hiçbir şirket sahip değil. Bu verilerin büyüklüğünün de tabiki farkında olan Apple, güvenlik anlamında yeni girişimlerde bulunacaktır. 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir