Apple kendi donanımını kendisi üretmek istiyor

Apple bildiğiniz gibi çok farklı bir şirket. Zaten ezelden beridir birçok parça ve teknolojisini kendisi üretmek isteyen bir şirketti. Bu nedenle de teknolojide sürekli öncü olabilmiş, taklit edilen bir profile sahip olmuştu. Ancak günümüz teknolojisinde bunun yapılması çok daha zor olduğundan başta ekran ve işlemcilerini farklı firmalardan tedarik ederek yoluna devam ediyordu.

Yakın zamanda Apple’ın satın almalarına, patentlerine baktığımızda donanımsal anlamda bir üretkenlik içerisine girebileceği tahmin ediliyor. Zaten Tim Cook‘da her fırsatta yeni donanım fabrikalarına geziler düzenleyip geniş çapta bilgiler alıyordu. Buradaki satın almalarında asıl neden stok sorunu olarak gösteriliyor. iPhone 5 ile bu sorun biraz dillenmiş ve iPhone 5S ile birlikte iyice kendini farkettiren bir sorun halini almıştı. Kendi donanımını kendisi üreterek hem stok sorunlarından kurtulmuş olacak, hem kendi teknolojisine daha hakim olacak hem de donanım üretiminden de kar elde edebilecek. Tüm bunlara bakıldığında üretim yapmak çok mantıklı. Ama kolay olmadığını da belirtelim tabiki. Bu nedenle de ortaklık çatısı altında üretimlere başlamayı tercih ediyor.

apple arizona

İlk etapta ortaya çıkan söylentiler Kendi ekranını kendisinin üretmesiydi. Özellikle iPhone ve iPad gibi mobil cihazlarının camlarını üreteceği söylentisi çıkmış, sonrasında GT Advanced şirketiyle ortak Arizona‘da bir üretim tesisi kurmuşlardı. Burada üreteceği camlar için safir malzemenin kullanılacağı da çeşitli kaynaklarca duyrulmuştu. Bu camları da yeni jenerasyon cihazlarda; iPhone 6 ve iPad’te kullanması bekleniyor.

tim cook fabrika gezisi

Şimdi de kendi işlemcisini kendisi üretmek istiyor. Bu konuda da uzun süredir etüd çalışması yapılıyordu. Hali hazırda Qualcomm‘un tasarlayıp Çin’li TSMC‘de üretimi yapılan BaseBand çiplerini de kendisi üretmek istiyor. Hatta ilk fırsatta Samsung’tan ayrılıp TSMC ile anlaşmıştı. 2015 yılı itibariyle bu adımlarını reele dökmek isteyen Apple yeni anlaşmalarla yoluna devam ediyor. Samsung donanım üretiminde de çok aktif bir firma olduğu için işi daha kolay olmaya başladı. Teknolojisini her ne kadar kendisi tasarlasa da, üretimde dışa bağımlı olması Apple’ın planlarını çoğu kez zora düşürünce bu adımı atmanın gereksinimi ortaya çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir