Apple, iPhone 5C üretimini 2015’de durduracak

Apple’ın en son sağlayıcılarından elde edilen bilgilere göre, plastik alışımı ile öne çıkan ve bizim medyamızda ucuz iphone etiketi ile tanınan iPhone 5C modelinin üretimi 2015 senesi içerisinde durdurulabilir. Apple en son çıkan yeni trend cihazları iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri ile pazar da artık kullanıcıların büyük bir bölümünü ileri seviye cihaz sahibi yapmak istiyor. Durum böyle olunca da haliyle Apple artık eski telefonlarının üretimine ara vermeyi planlıyor.

Diğer yandan iPhone 5S ile karşılaştırılması halinde iPhone 5C çok daha düşük bir satış oranı elde etmişti. Bu da demek oluyor ki muhtemelen Apple artık 2015 yılından itibaren hem iPhone 4S modeli için hem de iPhone 5S ve 5C modeli için üretimleri durdurarak artık sadece piyasadaki ürünleri satışa bırakabilir.  KGI‘ın önemli analizcilerinden Ming-Chi Kuo‘nun da tahminleri tam olarak bu şekilde görünüyor.

iphone-5c

Apple, geleneksel olarak çıkan son modelden önce geçmiş iki modeli üretmeye devam ediyor ve bunları piyasa kullanıcılarına daha ucuz fiyatlardan satmayı planlıyordu. Fakat bu sefer öyle görünüyor ki Apple planlarını değiştirecek. Apple’ın bu geleneğini bozmasının en önemli nedenlerinden birisi de Touch ID teknolojisi gibi görünüyor.

Nitekim eski modeller kısmen yeni sürümler için hazır cihazlar olsa da artık yeni teknoloji yani Touch ID sistemi için hazır değil.  Bu nedenle de Apple eski modellerini emekliye ayırıyor. Ayrıca şuanda piysada bulunan modeller için de Apple ekstradan kontratlı kampanyalar sunarak rafta kalan modelleri Apple kullanıcıları ile buluşturmayı planlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir