Apple, iPhone 5 bileşen siparişlerini azalttı

Apple‘ın en çok güvendiği ürünlerin başında hiç şüphesiz iPhone‘lar çok önemli bir yer tutuyor. Ancak Apple’ın son amiral gemisi iPhone 5 hakkında gelen söylentilere bakılırsa şirketin beklentilerinden daha az cihaz satacağı izlenimi veren gelişmeler yaşanıyor. The Wall Street Journal‘in konuyla ilgili olarak kaynaklarına dayandırdığı haberinde Ocak ve Mart ayları için Apple’ın iPhone 5 bileşenleri siparişlerini yarı yarıya azalttığını bildirdi.

Özellikle iPhone 5 ekranlarının siparişlerinin %50 düşürüldüğüne dikkat çekilen haberde bu durumun iPhone 5’lerin beklenen satış grafiğini yakalamayacağı algısını da beraberinde getiriyor. Tabi tüm bu gelişmeler Apple’ın yeni bir iPhone (iPhone 5S veya iPhone 6) üzerinde de çalışıyor olabileceğinin yansımaları olarakta algılanabilir.

iphone5 ekran

Konuyla ilgili olarak diğer bir kaynak Nikkei gazetesi de Apple’ın, iPhone 5′e olan küresel talep yetersizliği gerekçesiyle Japon üreticiler Sharp ve Japan Display’e verdiği ekran siparişlerini azaltacağını yazıyor. Apple’ın belirtilen dönem için her iki üreticiden 65 milyon ekran alacağı ancak siparişinin önemli ölçüde azaldığı belirtiliyor. Firmanın bir diğer tedarikçisi olan Koreli LG’ye de sipariş azaltılması konusunda bilginin ulaşıp ulaşmadığı ise bilinmiyor.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir