Apple geliştiriciler için iOS 6.1.3 beta 2 sürümünü yayınladı

Apple, iOS için bu kadar sık aralıklarla sürüm güncellemesi yapmasına pek şahit olmasakta her şeyin bir ilki vardır diyerek iOS 6.1.3 beta 2 sürümünü yayınladığını bildirmek istiyoruz. Üç hafta aralığında iOS 6.1, 6.1.1 ve ardından 6.1.2 güncellemesi yaşayan kullanıcılar şimdi de geliştiriciler için yayınlanan iOS 6.1.3 beta 2 haberi ile şaşkınlık yaşadılar diyebiliriz. Ancak yayınlanan iOS 6.1.3 beta 2 sürümü sadece geliştiricilere yönelik olduğunu bir kez daha vurgulamakta fayda var.

Bu güncellemeyi ilginç kılan bir diğer ayrıntı ise iOS 6.1.3 beta 1 sürümünün olmamasına rağmen beta 2 olarak sunulmuş olması. Ancak iOS 6.1.1 beta 1 sürümünün önceden yayınlandığı ve ara güncelleme diyebileceğimiz güvenlik güncellemesi iOS 6.1.2‘nin sonrasında beta serisi iOS 6.1.3 beta 2 olarak yoluna devam ediyor.

iOS-6.1.3-beta-2

Daha önce de pek çok kez yayınlanan betaların süresinin dolacağı zamanı bildiren Sn0wbreeze jailbreak geliştiricisi iH8sn0w, iOS 6.1.3 beta 2 sürümünün son kullanma tarihinin 22 Nisan 2013 Saat: 12:00AM (GMT) olduğunu belirtti.

iOS 6.1.3 beta 2 güncellemesi ile beraber daha önce de belirtildiği gibi, Japonya için Haritalar uygulamasında çeşitli geliştirmeler içeriyor. 9to5Mac’e göre, aynı zamanda lockscreen (kilit ekranının aşılmasını sağlayan açık) hatayı düzeltiyor. Ve tabii ki, her zaman olduğu gibi, mevcut jailbreak imkanını ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar…

Şu an için iOS 6.1.3 beta 2 için herhangi bir jailbreak söz konusu değil, en azından evasi0n jailbreak‘i geliştiren ekipten olan Pod2g bu yönde bir açıklama yapmadı. Ancak iOS 6.1.1 beta 1 sürümü için jailbreak’in söz konusu olduğunu belirtmiş olan Pod2g bu konuda ne gibi bir açıklama yapacak onu ilerleyen saat veya günlerde göreceğiz.

Geçtiğimiz iki hafta açıkçası Apple için olduğu kadar kullanıcılar için de hayli yorucu geçti. Önce iOS 6.1.1 ile iPhone 4S 3G ve batarya problemlerini gideren sürüm, arkasından iOS 6.1.2 derken umarız en kısa sürede iOS kararlılık üzerine tekrar döner ve bu kadar sık aralıklarla güncelleme eziyetini bizlere yaşatmaz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir