Apple gelecek hafta iOS 6.1.2 sürümünü yayınlayabilir

(güncelleme yazımızın sonunda) Şu günlerde üst üste gelen hatalar ve güvenlik açıkları haberleri nedeniyle Apple’ın önümüzdeki hafta bir iOS güncellemesi yapması gündeme geldi. Bilineceği gibi en son sadece iPhone 4S’leri kapsayan ve bazı sorunların acil çözümüne yönelik iOS 6.1.1 sürümü yayınlanmıştı. Hemen arkasından iOS’un yerleşik eposta uygulamasında Microsoft Exchange sorunu ile cihazın kilit ekranının aşılabildiği güvenlik açığı haberleri ile karşılaştık.

Bugün de bir başka açık iTunes’ta onaylanmamış uygulamaların yüklenmesini de engelleyen sınırlamalar özelliğinin by-pass edilerek aşılabiliyor oluşu tespit edildi. Böylelikle iOS 6’da daha tespit edilmeyi bekleyen ne kadar açık var sorusu tartışılmaya başlandı. Son açıkla beraber bir Alman blogunda yer alan habere göre (kaynağı iOS 6.1.1 güncellemesini de bilmişti) Apple, gelecek hafta iOS 6.1.2 sürümü ile yeni bir güncelleme yayınlayacağı şeklinde oldu.

ios-6-bug

Henüz Apple’ın iOS 6.1.2 güncellemesi hazırlığında olduğunu doğrulayacak herhangi bir açıklama yapmadığını bilmekle beraber o güne kadar bulunacak muhtemel açıkların da bu güncellemeye dahil edilip edilmeyeceğini hep beraber göreceğiz. Tabi Apple açısından en önemli açığın halen iOS 6.1.1 de dahil olmak üzere evasi0n untethered jailbreak açığı olduğunu belirtmemize gerek yok sanıyoruz. Aşağıda tespit edilen iki güvenlik açığına dair videoları da izleyebilirsiniz.

Kilit Ekranını Aşma

Hesap Sınırlama Açığı

En önemli güvenlik açığını oluşturan jailbreak açığı, o kadar olmasa da yine önemli bir açık olan kilit ekranını aşma ve yanlışlıkla uygulama vb. indirilmesini engelleyen iTunes hesap sınırlamasını aşma, Exchange derken Apple’ın tıpkı iPhone 4S için iOS 6.1.1 güncellemesini acilen yayınlandığı gibi iOS 6.1.2’nin de hızlı bir şekilde yayınlanması kaçınılmaz gibi görünüyor.

#Güncelleme:

iOS 6.1.2 güncellemesi yayınlandı, ayrıca iOS 6.1.2 jailbreak için bu konuya bakabilirsiniz.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir