Apple, Flappy Bird’ün kuyruğuna tutunan uygulamaları reddediyor

Flappy Bird çok popüler oldu. Oldukça basit bir oyun olmasının yanısıra, hakkında çıkan spekülatif haberler ve Appstore’dan çekilmesi ile popülerlik iyice tavan yaptı. Hatta TechCrunch‘ın haberine göre Flappy Bird, Appstore’da zirveye yaklaşmış.

Popüler oyun mobil marketlerden çekilince, birçok geliştirici de benzer oyunlarla marketlerde yerini almaya başlamıştı. Hatta bazıları kötü niyetli yazılımlar olarak bile nitelendirilmeye başlanmıştı. Mobil marketler de bu adıma dur demeye hazırlanıyor. Öncelikle Apple, AppStore’da Flappy Bird uygulamasını bir şekilde anımsatan, namından faydalanmak isteden, tabiri caizse Flappy’nin kuyruğuna tutunan uygulamaları reddetmeye başladı.

flappy bird

Mağazadaki en popüler ücretsiz uygulamalar sıralamasında ilk 10’da 4 tanesi Flappy Bird klonlaması şeklinde. Hatta bazılarının isimlerinde de “flappy bird” benzeri kelimeler kullanılmış. Apple’a göre Flappy Bird gölgesinde klonlanan uygulamalar onun etkisinde kalarak bir nevi kaldıraçlı olarak çıkıyorlar. Kullanıcıları bir şekilde yanıltarak da ilk sıralarda yer almaya başlayan uygulamaları Apple reddetmeye başladı. Apple’ın bu tür engelleme kuralları ilk defa uygulanmıyor.

AppStore’un cevabı şu şekilde: 250.000’in üzerinde uygulamaya sahibiz. Herhangi bir fake uygulamaya ihtiyacımız yok.

Kurallar bu şekilde ve Google’da tıpkı Apple gibi bu kurallar nezdinde hareket etmiş. Google’da Flappy tarzı oyunları Google Play’de reddetmeye başlamış durumda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir