Apple Brezilya’da iPhone adının sahibi değil!

Apple‘ın adı, özellikle geçtiğimiz sene içinde sürekli olarak rakiplerine karşı açtığı patent ihlali davaları ile anıldı durdu. Bunun dışında yine bazı ülkelerde marka konusunda da (iPad’de olduğu gibi) sahiplik noktasında mahkemeleşmeleri de gördük. Yeni gelen habere göre Apple’ın en popüler ürünü olan iPhone ‘da marka kullanım hakkı konusunda Brezilya’da sorun yaşayacak gibi görünüyor.

Brezilya’nın markalara ait telif hakları düzenleyici kurumu , Apple’ın iPhone markasını Brezilya’da kullanma hakkının bulunmadığına hükmetti. Brezilya’da faaliyet gösteren IGB Electronics S.A isimli teknoloji şirketi iPhone’un marka patentini 200 yılında almış olduğunu ve Apple’ın iPhone’u bu tarihten yedi yıl önce piyasaya sürmüş olduğunu gerekçe gösteriyor.

gradiente-iphone

Tabi bu gelişme ile beraber Apple ilgili karara itiraz başvurusunu da hemen yaptı. Apple, halen Güney Amerika’nın en büyük pazarları olan Brezilya’da iPhone satışlarını sürdürse de IGB Electronics’in bu konuda marka sahiplik hakkının çiğnendiği gerekçesi ile Apple’a dava açma hakkını tanıyor.

Her ne kadar IGB Electronics bu ülkede sahip olduğu iPhone markasının hakkını almış olsa da bu zamana kadar bu marka ile ilgili bir ürün üretmemiş olması Apple’ın elini güçlendirdiği söyleniyor. Ayrıca Apple’ın kararı alan Brezilya Endüstriyel Mülkiyet Enstitüsü’ne, “iphone” markasının Ocak 2008-Ocak 2013 tarihleri arasında kullanılmamış olmasından dolayı Gradiente’nin patent hakkının iptali için yapmış olduğu başvurusu bulunuyor.

Gradiente’nin şu anda piyasaya sürmüş olduğu Android işletim sistemi ile çalışan iPhone Neo One markalı akıllı telefonu bulunuyor. Önümüzdeki süreç içinde neler olacağını zaman gösterecek olsa da bu konuda henüz Apple cephesinden bir açıklama gelmemiş durumda.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir