Apple Artık Üretimde Çin’den Çekiliyor Mu?

Bu soruyu sormamızı gerektirecek gelişme geçen gün Apple’ın CEO’su Tim Cook‘un Bloomberg BusinessWeek’e resmen açıkladığı, 2013’ten itibaren Mac bilgisayarlar ile başlanacak olan “yerli üretim” sözleri üzerine oldu. Tim Cook’un “Bundan gerçekten gurur duyuyoruz” diyerek açıkladığı yerli üretim planı çerçevesinde, Çin’de Apple başta olmak üzere bir çok teknoloji devine de üretim yapan Foxconn ABD’de fabrika açacak.

iPhone ve iPad‘in işlemcilerinin Amerika’da üretildiği düşünülürse sadece işçilik ve vergi’den -tabiri caiz ise- biraz daha fazla yırtmak adına tercih edilen Çin’de üretim yavaş yavaş Amerika’ya kaydırılıyor. Bunun ilk adımı olan Mac‘ler 2013 yılından itibaren ABD’de üretilecek.

mac-california

Apple’ın bu operasyon için yaklaşık olarak 100 milyon dolar ayırdığı, Fabrika için de Detroit ve Los Angeles’te uygun bir yer aranmakta olduğu biliniyor. 1992 yılına kadar Mac bilgisayarları California’da üreten Apple, o tarihten ucuz işgücü ve vergi kolaylıkları sebebiyle üretimini Çin’e kaydırmıştı.

Geçtiğimiz aylarda ABD Başkanı Barack Obama, üretimini Asya’ya kaydırıp, kendilerinden vergi indirimi isteyen ABD’li büyük şirketlerin patronlarına yerli üretim çağrısı yapmıştı. Bu geri dönüşte küçük ama önemli olan bu ayrıntının rolü de önemsenen bir başka ayrıntı.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Apple Artık Üretimde Çin’den Çekiliyor Mu?” için bir yorum

  • 14 Aralık 2012 tarihinde, saat 23:08
    Permalink

    en azından çinde hammade ucuzluğu ve sunum kolaylığı vardı şimdi amerikada üretilecek türkiyede yeni gelen cihazlar el yakacak fiyatta olucak

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir