Apple 6.1.3 güncellemesi ile evasi0n jailbreak’in önünü kapıyor

Jailbreak bir çoğumuza göre neredeyse yaşam biçimi olduğu gibi aynı zamanda eğlenceli bir uğraş, ama her eğlencenin de bir sonu mutlaka vardır. iOS 6.0-6.1.2 evasi0n jailbreak öyle görülüyor ki Apple’ın iOS 6.1.3 sürümünü yayınlanaması ile beraber sona erecek. Evad3rs jailbreak ekibinden olan ve evasi0n jailbreak aracının geliştirilmesinde önemli katkıları bulunan Planetbeing, Apple’ın evasi0n’un yararlandığı beş açığı kapattığını bildirdi. Apple geçtiğimiz hafta sonu geliştiriciler için iOS 6.1.3 beta 2 sürümünü yayınlaması ile beraber belirlenen açıklardan bir kısmının kapatıldığı duyuruldu.

Forbes dergisinin yazarlarından Andy Greenberg, arkadaşları arasında David Wang olarak tanınan Planetbeing ile yaptığı kısa sohbette Apple’ın iOS 6.1.3 sürümünü yayınlaması ile beraber evasi0n jailbreak açığının kapanacağını düşündüğünü söyledi. Haber gerçekten üzücü olmakla beraber Apple ile Hacker’lar arasında köşe kapmaca oyunun sahnelerinden birisi olarakta beklenen bir şeydi.

evasi0n jailbreak indir

Planetbeing, Apple’ın jailbreak istismarına yol açan açıkların sistemden adeta kazınırcasına titizlikle çalıştığını bildiriyor. Evasi0n jailbreak aracının yararlandığı açıklardan bir tanesinin bile kapanması durumunda evasi0n’un görevini yapamayacağı düşünülürse Apple’ın tespit ettiği beş açığın kapatılmış olması bu işe ne kadar önem verdiğinin de göstergesi olsa gerek.

Bu nedenle iOS 6.0-6.1.2 jailbreakli cihazlarından memnun olan kullanıcıların iOS 6.1.3 güncellemesinden uzak durmaları gerektiğini şimdiden bizi takip eden kullanıcılara bildirmekte yarar var.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir