App Store indirilen uygulamalar 40 milyar’a ulaştı

Apple‘ın gelir kaynaklarının en önemli kaynaklarının başında gelen App Store isimli uygulama deposu şirket için ne kadar önemli bir yer teşkil ettiğini istatisklerden gösteriyor. Sadece 2012 yılı itibari ile App Store’dan 20 milyar uygulama indirildiği ve bu sayıya güncelleme ve yeniden aynı uygulamayı yükleme bilgisi dahil edilmeden verilen rakam olduğu bildirildi. Bir diğer bilgi de 2012 yılının uygulama açısından Apple için adeta bir rekor.

Bugüne kadar 20 milyar olan uygulama indirme sayısına sadece 2012 yılında tek bir yıl içinde ulaşmış olması hayli dikkate değer bir ayrıntı. 500 milyon aktif hesabın olduğu App Store, bir diğer rekorunu da aralık ayı itibari ile 2 milyar indirmeye sahip olması ile öne çıkan bir ay olmuş.

app store ios

Uygulama geliştiricilerinin 775.000 uygulama geliştirmiş olduğu ve bu uygulamalardan geliştiricilere ödenen rakamın 7 milyar dolar olduğu düşünülürse Apple’ın ne denli önemli bir gelir kaynağına sahip olduğu gözlenlenebilir.

Apple’ın İnternet Yazılım ve Hizmetler kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue, 2012 yılının gelişriciler açısından inanılmaz bir yıl olduğunu 7 milyar dolarlık kazançları olduğu vurgusu ile paylaştı. Apple App Store 155 ülkede mevcut ve 23 kategoride kullanıcılara 775.000 uygulama sunuyor. Bu uygulamalar arasında 300.000 ‘den fazlasını iPad uygulamaları teşkil ediyor.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir