Android Kit Kat, iOS 7’nin gölgesinde kaldı

Apple işletim sistemi yayınladığında veya minor/major güncelleme geldiğinde bundan birçok cihaz nasiplenebiliyor. Android’te ise güncelleme dönemi çok sancılı bir şekilde işliyor. Güncellemeleri sürekli alamayan cihazlar, bir sonraki sürüme geçebilmek için modellerin kapasitesi destekliyorsa ve üretici firma bir güncellemeyle uyarlayabilirse geçebiliyorlar.

Ancak iOS‘da işler çok daha kolay işliyor. Gelen güncellemeyi son birkaç model çok rahat alabiliyor. Daha eski modeller ise çalıştırma yolları bulabilse de hantal kaldığı için tercih edilmiyor. Bu şekilde bakıldığında da ne kadar stabil bir işletim sistemi olduğunu görebilmek mümkün. Son günceleme iOS 7‘ye geçen sayısı bir hayli fazla. Her ne kadar ufak tefek sıkıntılar yaşanıyor olsa da gelen/gelecek güncellemelerle stabilite her geçen gün artırılabiliyor.

iOS 7 vs Androd Kit Kat

Android’in son sürümü Kit Kat çıktı ve birçok firmadan SOS aldı bile. Sorunlar yeni olan her platformda olabilir fakat henüz bir çözüm gerçekleştirilebilmiş de değil. Bunun yanı sıra; Kit Kat tüm Android’ler arasında %1.1’lik bir kullanım oranına sahip. Android 4.0.x sürümünün kullanımı oranı ise %18.6 ve Android 2.3.x sürümünün kullanım oranı bile halen %24.1. Yani her yeni sürümün kullanım oranı ile önceki arasında dağlar var. Android’in çok daha farklı ve fazla sayıda cihaza işletim sistemi ürettiğini göze alırsak da biraz daha hafifletilebilir. Yiğidi öldürelim ama hakkını da verelim. 🙂

iOS 7‘de ise durum çok daha farklı. Ekim ayında kullanım oranı %64’lerde iken şu an AppStore müşterilerin %74‘ü son sürümü kullanıyor. Android Kit Kat‘ın hızlı bir kullanım grafiği çizebilmesi için de özellikle Samsung ve HTC‘nin güncelleme yapması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir