Amazon, Kindle Fire HD ile iPad Mini’ye Karşı Atakta

iPad Mini lansmanından önce bir çok insan gibi bizler de Apple‘ın, Amazon‘un Kindle Fire‘ı ile Google‘ın Nexus 7‘sine rakip olacak bir ürünü tanıtacağını bekliyorduk. Ancak Apple, özellikle de iPad Mini fiyatı ile adı geçen cihazlarla rekabetten çok kendi politikasına göre hareket etmeyi uygun görmüştü. 329$ başlangıç fiyatı ile iPad Mini, Amazon Kindle Fire HD‘nin 199$ fiyatı ile kıyaslandığında bizleri bu sonuca görütüyordu.

Apple’ın özellikle tablet piyasasındaki pazar payının yüksekliği ve cihazlarının zaten sıkı takipçisi olan insanlarca tercih edileceği düşünülerek rekabetçi bir fiyat politikası gütmemesini de beraberinde getirdi. Hatta geçenlerde Amazon’un yaptığı açıklamaya göre Kindle Fire HD satışları iPad Mini lansmanının ardından en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Kindle Fire HD ve iPad Mini

Bir çok insan iPad Mini dedikoduları ile beraber bu ürünün lansmanını beklemiş 7-inç tablet almak için kendilerine zaman tanımıştı. 329$ başlangıç fiyatı ile iPad Mini‘yi görenler bekleyişe son vererek Amazon’un Kindle Fire HD‘sini aldılar. Çünkü aralarında fiyat olarak çok büyük fark vardı.

Bunu gören Amazon yeni bir reklam çalışmasına girdi ve iPad Mini ile Kindle Fire HD‘yi özellik ve fiyat noktasında kıyaslayarak bir bakıma Apple’ı utandırmayı amaçlamış diyebiliriz. Yukarıdaki resimde görüleceği gibi Kindle Fire HD ile iPad Mini‘ye ait bazı öne çıkan özellikleri ve fiyatları vererek bu kıyaslamayı yapmış.

Her ne olursa olsun Apple’ın iPad Mini‘si özellikle de iOS baz alındığında rakiplerinden bu anlamda bir adım ileride diyebiliyoruz. Oturmuş bir sistem ve yazılım ile tam uyumlu donanımı ile kalitesi belli olan bir cihaz. Yeni ama yabana atılmayacak kalitede bir Kindle Fire HD bu fiyata rağmen rekabet edebilecek bir ürün. Gerçi bu konuya bakışımızı Bir Apple Etkinliğinin Ardından Bizde Bıraktıkları yazımız ile detaylıca belirtmiş ve daha uygun fiyatlı bir iPad Mini beklentimizi de yinelemiştik ancak daha önce de belirttiğimiz gibi Apple özellikle tablet alanında zaten ürün satamama sıkıntısı yaşamayacağını bildiğinden daha düşük fiyatlı bir cihaza gerek duymamış.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir