ABD’de sahte Lightning kablo ve adaptörler ele geçti

ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) ekipleri yaptıkları bir operasyon ile Çin’den sevkedildiği bildirilen kaçak Apple aksesuarlarına el koydu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre ağırlıklı olarak Apple’ın yeni nesil cihazlarında kullanılan ve Lihgtning olarak tanımlanan sahte bağlantı kabloları ile adaptörler yapılan aramada ele geçirildi.

Çin’den uçakla ABD’ye sokulduğu bildirilen sahte ürünlerde logolar ve ürünün orjinalliğini gösteren simgelerin de yer alması dikkat çekiyor. Uzmanlara inceletilen ürünlerin Apple logo ve Underwriters Laboratories (UL) simgelerini taşıdığı bildirildi. Farklılığın sadece Apple‘ın beyaz ambalajı yerine standart karton kutularda olduğu açıklanıyor.

lightning 30 pin kablo

CBP sözcüsü Frank Falcon’un yaptığı açıklamaların devamında ele geçirilen ürünlerin Çin’den geldiği, bu konuda ürünleri getiren şirketin geriye dönük olarakta araştırılacağı bildiriliyor. 600.000 $ değerinde olan ürünlerin orjinal olarak satışa sunulacağı düşünülürse sahteciliği yapanların iş hacmini de gözler önüne seriyor.

CBS tarafından yokedilecek olan ürünlerin çalışıp çalışmadı ve güvenli olup olmadığı hakknda bilgilerinin olmadığını belirten yetkili ürünlerin denenmediğini söyledi. Bu konuda Çin’de sahteciliğin ve birebir ürünlerin tüm dünyayı adeta istila ettiği günümüzde orjinal ürün ile sahtesini görsel anlamda ayırmak hayli güç.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir