25pp Uygulamasını Cihaza Yükleme ve Kullanım

iOS cihazlara crackli App Store uygulamalarını yüklemekte kullanılan Installous uygulamasına ait websitesinin hizmeti durdurması haberini sizlerle Installous’a Elveda Hackulous Kapanıyor konusundan paylaşmıştık. Bu haberin ardından installous’a alternatif, bir çok açıdan da ondan daha iyi bir uygulama olan 25pp daha da popüler hale gelecek gibi görünüyor.

Biz de sizlere bu yazımız ile 25pp uygulamasının jailbreakli olan cihazlarınıza nasıl kuracağınızı ve uygulamaları nasıl yükleyeceğinizi anlatmaya çalışacağız. Bilineceği üzere 25pp uygulaması Çince bir uygulama olduğundan kullanıma dair sıkıntı yaşanması ihtimaline karşı sizlere bu rehber ile yardımcı olacağız. Bu arada minik bir hatırlatma yapalım, 25pp’nin bir de PC versiyonu bulunmakta bu versiyon ile jailbreaksiz cihazlara da uygulama atabilirsiniz.

25pp kurulum

25pp Nasıl Yüklenir?

25pp uygulamasını yüklemek için öncelikle Cydia‘da bu uygulamaya ait repo adresini girmemiz ve kaynağı eklememiz gerekiyor. Sırası ile Manage >> Sources kısmına gireek yukarıda yer alan “Edit” butonuna sonra sağda belirecek olan “Add” butona tıklayarak yukarıdaki resimde görülen adresi yazıp “Add Source” butonu le kaynağı kaydediyoruz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi uygulama Çince ve çeviri yapmaya müsait bir yapısı yok. Çevrilebilen kısımları da butonlardan ibaret olmasına rağmen yine de kullanımda size kolaylık sağlayacaktır. Dilerseniz çeviri dosyalarının da nasıl ekleneceğini anlatmaya çalışalım.

25pp Türkçe Nasıl Yapılır?

Birinci Adım: Öncelikle 25pp türkçe dosyalarını bu bağlantıya tıklayarak indirin.

25pp

İkinci Adım: WinSCP, i-Funbox, iTools vb. cihaza bağlanma uygulamalarından herhangi birini kullanarak cihaza bağlanın.

Üçüncü Adım: Application >> PPHelper.app klasaörüne girerek indirdiğiniz dil dosyalarına ait klasörün içindeki tüm dosyaları seçip sürükle bırak ile bu klasörün içine atın. Varolan dosyaların üzerine yazdırdıktan sonra artık çeviri işlemi tamamlanmış olacaktır.

25pp Nasıl Kullanılır?

25pp kısmen de olsa Türkçeleşmiş olarak kullanımıza hazır hale geldi, cihazımızdan 25pp uygulamasını çalıştıralım ve yapabileceklerimize şöyle bir bakalım;

Uygulama Bulma ve Yükleme

25pp uygulama yukleme 1

Birinci Adım: 25pp içinde uygulamaları görmek istersek yukarıdaki 1 nolu resimde ok ile gösterilen alana tıkladığımızda 2 nolu resimde görüleceği gibi uygulamalar listelenir.

İkinci Adım: İlk gelen uygulamayı örnek olarak yüklemeye çalışalım, ok ile gösterildiği gibi yüklemek istediğimiz uygulamanın üzerine tıklıyoruz (yanındaki ok simgesine değil)

25pp uygulama yukleme 2

Üçüncü Adım: 3 nolu resime baktığımızda uygulamamızın hemen altında bir alan açıldığını görüyoruz. Burada gösterildiği gibi ilgili butona basıyoruz. Yüklemenin otomatik olarak başladığını “İndirme” kısmından görebiliriz. İndirilen uygulama otomatik olarak yükleneceği için ayrıca herhangi bir şey yapmanıza gerek olmayacak.

İndirilen Uygulamaları Yönetme

25pp indirme alani

Birinci resimde görüleceği gibi indirme alanında dört farklı seçenek var. Bunlar indirilen öğenin türüne göre ayrılmış özel bölümlerdir. Uygulamaların olduğu kısıma gösterildiği gibi girdiğimizde tüm indirilmiş uygulamalar listelenir. Bu uygulamaları dilersek logomuzun altında kalan butona tıklayarak tek tek silebiliriz de.

Şimdi dilerseniz bildiğimiz uygulamaları 25pp içinde nasıl arayacağımızı ve bunları nasıl yükleyeceğimizi görelim.

Uygulama Bulma ve İndirme

25pp arama alani

Uygulama indirme işlemini anlatımın başında görmüştük ancak onlar listelenen uygulamalar içindi. Şimdi arama fonksiyonunu kullanarak bir uygulamaya ulaşma ve yükleme işlemine bakalım.

Birinci Adım: Arama kısmına giriyoruz ve arama kutusuna örnek olarak “Whatsapp” yazıyoruz ve uygulamamızı buluyoruz.

İkinci Adım: Uygulamanın üzerine tıklıyoruz ve ikinci resimde olduğu gibi bir alan açılıyor, gösterilen butona tıklıyoruz ve indirme işlemi başlıyor…

Uygulamalar Nasıl Güncellenir?

Buraya kadar uygulamaları bulma, yükleme, yüklü uygulamaları görme gibi işlemleri yaptık. Şimdi cihazımızda yüklü olan uygulamaların yeni sürümlerini nasıl güncelleyeceğimizi göreceğiz.

25pp guncelleme alani

Güncellemesi gelmiş uygulamalar “Güncelleme” menüsü altında yer alırlar. Burada güncellemek istediğimiz uygulamanın üzerine tıkladığımızda tıpkı yükleme işleminde olduğu gibi bir alt menü açılır ve ikinci resimde görüldüğü gibi bu butona tıklandığından indirme ve sonrasında kurulum işlemi otomatik olarak yapılır.

25pp uygulamasının size gerekli olan yönetim ve kullanım alanları bu kadar. Bir de altta “Diğer” isimli alan göreceksiniz ki daha çok ayarlarla ilgili. Şimdilik bu kısımda değişiklik yapmaksızın uygulamanın tadını çıkarın. İlerleyen günlerde bu alana ait öne çıkan ve size gerekli yerleri de anlatacağız, umarız installous uygulamasına alıştığınız ve rahatlıkla kullandığınız gibi bu anlatımla beraber aynı rahatlıkla bu uygulamayı da kullanacaksınız.

NOT:

Installous’un kapanmasının ardından yeni çıkan bişr başka alternatif uygulama iPASTORE‘u da bu sayfadan incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca iTunes ile eşzamanlama yaptığınızda crackli uygulamaların silinmemesi için aynı kaynaktaki appsync 5+ uygulamasını da yüklemeyi unutmayın

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

25pp Uygulamasını Cihaza Yükleme ve Kullanım” için 32 yorum

 • 05 Ağustos 2014 tarihinde, saat 11:13
  Permalink

  merhaba,bende pphelper yok pphelperns diye bir dosya var.
  onun içine atınca da olmuor.
  ne yapmalı?

  Yanıtla
 • 24 Ocak 2014 tarihinde, saat 14:15
  Permalink

  merhabalar ben ıphone 3gs 6.1.3 sürümü kullanıyorum.Telefonuma jaılbreak yaptım ve pp25 programını indirdim.Programdan gta vicecity i yükledim yüklendi olarak gözüküyor fakat ana ekrana gelmiyor ve oyunu açamıyorum yardım ederseniz sevinirim arkadaşlarr

  Yanıtla
 • 21 Şubat 2013 tarihinde, saat 01:34
  Permalink

  Dil çevirme programı 25pp açılırken sormuyor zaten otomatik çeviriyor. Çok kullanışlı ama programı çince olarakta hemen öğrenebılırsınız.uygulama isimleri zaten ingilizce.

  Yanıtla
 • 08 Şubat 2013 tarihinde, saat 10:50
  Permalink

  A.S cihazı yeniden başlatın görünebilir yahut cihazın an ekranında diğer sayfada labilir yahut dosya sorunludur.

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2013 tarihinde, saat 21:27
   Permalink

   Abi buradaki herşey ücretsiz dimi

   Yanıtla
 • 08 Şubat 2013 tarihinde, saat 10:45
  Permalink

  S.a abidim 25pp den oyun indirdim indirilen uygulamaları yönet kısmında oyun yüklü yazıyor ama imadın ana sayfasında öyle bir uygulama yoktur..

  Yanıtla
 • 07 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:01
  Permalink

  hımm sorun değil mecburen indirmicez o uygulamayı ama bişey daha sorucam ıphone 25pp programını indirdim ama tıkladığımda siyah ekran gelio tekrar menüye gidiyo 25pp açılmıyo neden acaba ?

  Yanıtla
 • 07 Şubat 2013 tarihinde, saat 18:45
  Permalink

  Uygulamanın inmemesine bir öneride bulunamayacağım

  Yanıtla
 • 07 Şubat 2013 tarihinde, saat 18:35
  Permalink

  Mehmet bey çok sağolun pc ye indirdiğim 25pp programı sayesinde bi çok uygulama indirdim ama Dark nebula 2 oyununu indirmeye çalışıyorum ama hiç ilerleme olmuyor yüklemede burdaki sorun nedir acaba ? yüklenenler bölümünde indiriyo gibi gösterio ama hiç ilerleme olmuyo

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 01:02
  Permalink

  Zararı yok uygulamaları dilinize çevirmeye yarayan uygulama ama rahatsız edebilir kaldırı. Uygulamayı komple sonra 25pp uygulamasını anlatımdaki şekilde yükleyin

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 00:46
  Permalink

  edit : diğer uygulamaları açarken translate edeyim mi diye soruyor ama 25pp için demiyor.

  Yanıtla
 • 06 Şubat 2013 tarihinde, saat 00:44
  Permalink

  ben yanlış yerden indirdim önce heyecanla 🙂 ama onunla beraber app translate diye bir uygulama daha geldi bilginiz var mı bu konuda ? bir de cydia içinden remove dedim ama iconu gitmedi, sonra üzerinde bekletip çarpı çıkınca ordan sildim. sorun olur mu bu durum ?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir