2013 yılı Android için pek iç açıcı geçmeyecek

Akıllı telefonlar ve mobil cihazların en çok tercih edilen mobil işletim sistemi haline gelen Google‘ın Android‘i, siber tehditler noktasında da liderliği açık ara önde götürüyor. 2012 yılı itibari ile 350 bin’den fazla tehdide maruz kalan sistem için bu yıl öngörülen rakamlar adeta dudak uçuklatıcı cinsten.

TrendLabs EMEA Bölge Müdürü David Kopp‘un verdiği bir demece göre 2013 yılı boyunca PC’lerden bile fazlaca tehdide maruz kalacak olan Android işletim sistemi hakkında ilginç yorumlarda bulundu. David Kopp’un siber tehditler hakkında düzenlenen bir toplantıda farklılaşan ve zenginleşen platformların aynı zamanda dijital tehditlerinde artmasına yol açtığını belirtti.

android antivirus

Haberin devamında Kopp, ”2013 yılı boyunca en ciddi tehditler zararlı ve yüksek risk barındıran Android uygulamaları olacak. Trend Micro öngörülerine göre, 2012 sonunda 350 bini bulan Android tehditleri, 2013 yılında 1 milyona ulaşacak.  Geleneksel zararlı PC yazılımları, gelecek yıl az da olsa arka planda kalacakken, yerlerini Android işletim sistemiyle çalışan cihazlara gerçekleştirilecek saldırılara bırakacak. Son dönemde sayısı hızla artan akıllı televizyonlar ve diğer dijital ev eşyaları yeni tehdit alanları yaratacak.”

Açıklama her ne kadar bir antivirüs şirketi yetkilisinden geliyor ve alanı açısından tehditlerin kendilerine yarıyor olduğunu düşünsekte Android işletim sisteminin yapısı itibari ile tehditlere çok daha açık olduğu gerçekliğini gölgelemiyor. Google’ın geliştiriciler ile el ele vererek özellikle Google Play Store başta olmak üzere zararlı yazılımlarla mücadelede güvenliği daha da ön plana çekecek adımları atması gerektiği görülüyor.

Kaynak: Anadolu ajansı

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir