2012 yılının son çeyreğinde en çok satan akıllı iPhone 5

iPhone 4S’in lansmanının yapıldığı ilk günlerde bir çok aklı başında teknoloji sitelerinde yer aldığı üzere “bu telefonu kim alır tıpkı iPhone 4” vb. serzenişlerini çokça duymuştuk. Aynı şekilde iPhone 5 lansmanı ile beraber yaşanmış, cihazın Apple için hüsran olacağı mealinde bir çok haberler yapılmıştı. Ancak tüm bu yorumlar ilgili teknoloji sitelerinin nemalandıkları ve reklamları ile ayakta duran markalara şirin gözükmek bazısı da Apple ve ürünlerini yeterince anlayamamanın doğal bir sonucuydu.

Sonuçta bir ürünün kalitesi, ne kadar kullanıcı dostu olduğu, müşterisini ne kadar memnun ettiği vb. kriterlere bağlı olarak müşterileri tarafından belirleniyor. Bizler de satış grafiklerinin gelmesi ile beraber tüm bu serzenişlerin adeta birer kara propaganda olduğunu göreceğimizi söylemiştik. iPhone 5 mükemmel bir akıllı cihaz olmadığını, üretimde, belki malzemede sorunları olduğu kabul etsekte işletim sistemi ile donanımının uyumu ve uygulama deposu App Store’un kalite farkı rakiplerinin en az 2-3 adım ötesinde.

iphone5

Bu durumun doğal sonucu olarakta iPhone 5 2012 yılının son çeyreğine damgasını vurarak görüşlerimizin ne kadar doğu olduğunu da göstermiş oldu. Strategy Analytics araştırma şirketinin paylaştığı son verilere göre 2012 son çeyreği itibari ile Samsung Galaxy S III ve iPhone 4S’in satış grafiği düşerken liderliği global pazarda iPhone 5’in aldığını görüyoruz.

iphone5-strategy-analytics

iPhone 4S’in 4. çeyrekte 1 puanlık bir düşüş içerdiği bunun karşısında Samsung Galaxy S III’ün ise 3 puandan fazla düştüğü görülüyor. iPhone 5 ise 12.6’lık bir yükselişle akıllı telefonlar arasında global pazarda liderliği eline almış görünüyor. Gelecek aylarda 2013 yılının ilk çeyreği satış rakamlarının açıklandığında iPhone 5’in arayı çok daha fazla açtığını da görmek sürpriz olmayacak olsa gerek.

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

2012 yılının son çeyreğinde en çok satan akıllı iPhone 5” için bir yorum

  • 21 Şubat 2013 tarihinde, saat 17:47
    Permalink

    son guncellemyeyle birlikte batarya suresi belirigin bir şekilde arttı artık kesinlikle en iyi telefon

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir