13 inç Retina Ekranlı ve en Hafif MacBook Pro

Apple etkinliğinden önce retina ekranlı MacBook Pro’nun tanıtılacağına dair dedikodular doğrulandı. Retina ekranlı 13 inç’lik Macbook Pro, 15 inç’lik modelin ile aynı özelliklere sahip, ancak çok daha hafif. Cihazdan, tıpkı MacBook Air’larda olduğu gibi DVD yuvası kaldırılmış olduğunu görüyoruz. Halihazırdaki MacBook Pro’dan yüzde 20 daha ince olan MackBook Pro, 2560×1600 ekran çözünürlüğü sunuyor; inç başına 227 piksel.

IPS panel 178 dereceye kadar görüş açısı sunarken, yansıma yüzde 75 oranında azaltılmış, yüzde 29 daha fazla kontrast oranı ve 300 nit’lik parlaklık sunuyor. 3.57 pound ağırlığındaki ürün Thunderbolt ve USB 3.0 bağlantı arabirimleri desteği ile hızlı veri aktarımına izin veriyor.

macbook-pro-retina-13-inc

Bunlara ek olarak bilgisayar üzerinde bir adet HDMI, SD kart yuvası 3.5 mm’lik ses çıkışı ve FaceTime HD kameraya bulunuyor. Retina ekranlı 13 inç MacBook Pro’nun eleştirilebilecek bir noktası ise grafik işleme yeteneğinin, Iyv Bridge işlemci ile desteklenen tümleşik HD 4000 ekran kartına emanet edilmesi. Bu özelliği cihazın ‘Pro’ olup olmadığını bile tartışmaya açabilir,

2.5 GHz Intel i5 Core çift işlemci, 8 GB RAM ve 128 GB’lık SSD diske sahip olan 13 inç retina ekranlı MacBook Pro, bugünden itibaren 1699 dolardan satın alınabilecek, yani halihazırdaki modele göre 500 dolar daha pahalı. 256 GB depolama alanına sahip olan model 1999 dolardan satışa sunulurken, bir de 768 GB SSD’li, 2.9GHz çift çekirdekli Intel i7 işlemcili model bulunuyor ancak bu modelin fiyatı henüz belli değil.

Kaynak: ComputerWorldTurkiye

Mehmet Yazıcı

Joomla içerik yönetim sistemi uzmanı, bugünlerin Wordpress'çisi ve Apple cihazlarına yakın ilgili bir kişilik Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir